Augustów (województwo podlaskie, powiat augustowski)

Trasy i szlaki turystyczne

Szlak rowerowy wokół Jeziora Białe i Studzieniczne

Szlak rozpoczyna się w Augustowie, przy skrzyżowaniu ulic Turystycznej i Leśnej (obok stacji PKP), a kończy się w miejscowości Klonownica koło Augustowi (przed przejazdem kolejowym). Szlak przebiega po terenie miasta i gminy Augustów. Szlak o długości 22,2 km oznaczony kolorem niebieskim.

Szlak rowerowy wokół Jeziora Sajno

Szlak rozpoczyna się w Augustowie, przy ulicy Legionów (na parkingu przed Starą Pocztą). Kończy się natomiast we wsi Białobrzegi przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej z Sajenka z drogą krajową nr 8 (obok restauracji „Myśliwska"). Szlak przebiega po terenie miasta i gminy Augustów. Szlak o długości 21,4 km oznaczony kolorem żółtym.

Szlak rowerowy wokół Rzeki Netty

Rozpoczyna się w Białobrzegach (przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku wsi Netta z drogi krajowej nr 8) i kończy się w Białobrzegach (przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej z Dolistowa z drogą krajową nr 8). Szlak przebiega po terenie miasta i gminy Augustów oraz gminy Bargłów Kościelny i Sztabin. Szlak o długości 38,8 km oznaczony kolorem niebieskim.

Szlak rowerowy Doliny Rospudy

Szlak rozpoczyna się przed Białobrzegami (przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej w kierunku mostu na rzece Turówce z drogą krajową nr 8). Kończy się w Klonownicy koło Augustowi (przy wjeździe do Zajazdu „Rospuda", obok skrzyżowania z drogą krajową nr 8). Szlak przebiega po terenie gminy Augustów i Nowinka. Szlak o długości 49,2 km oznaczony kolorem zielonym.

Szlak rowerowy wokół Jeziora Kolno

Szlak rozpoczyna się w Białobrzegach (przy skrzyżowaniu drogi żwirowej prowadzącej z Sajenka z drogą krajową nr 8, obok Restauracji „Myśliwska") i kończy się w Białobrzegach (po przeciwnej stronie drogi krajowej nr 8, przy skwerku). Szlak przebiega po terenie gminy Augustów. Szlak o długości 25,1 km oznaczony kolorem czerwonym.

Szlak rowerowy na Powstańce

Szlak rozpoczyna się i kończy w Przewięzi, przy skrzyżowaniu drogi asfaltowej i żwirowej prowadzącej w kierunku uroczyska „Powsańce" (przed plażą „Patelnia"). Szlak przebiega po terenie gminy Augustów, Płaska i Nowinka. Znaki w kolorze czarnym o długości 18,9 km.

Szlak rowerowy na Kozi Rynek

Szlak rozpoczyna się i kończy w Sajenku, przy moście na przesmyku pomiędzy jeziorami Sajenek i Staw Sajenek. Szlak przebiega po terenie gminy Płaska i Sztabie. Znak w kolorze zielonym o długości 25,4 km.

Międzynarodowy szlak rowerowy Euro Velo R11

Szlak przebiega przez Grecję - Słowację - Polskę - Litwę - Estonię - Finlandię - Norwegię
Suwalski odcinek szlaku R-11 jest pierwszym w Polsce oznakowanym fragmentem tej trasy.

 Szlaki Kajakowe

Szlak kajakowy rzeki Rospudy

Jest to szlak dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Charakter rzeki jak i jej otoczenie są bardzo zróżnicowane. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską. Taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. Nie brakuje, także motywów typowo-nizinnych o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami. Atrakcją szlaku mogą być pewne utrudnienia jak na przykład kamieniste płytkie dno czy silny prąd rzeki albo powalone pnie drzew, których na całej trasie jest bardzo dużo. Czasami trzeba przenosić kajaki brzegiem, ale niepowtarzalny charakter Rospudy i jej otoczenia na pewno wynagrodzi trudy. Długość szlaku to prawie 73 km, rozpoczyna się w miejscowości Supienie i wiedzie do Augustowa. Trasa można przedłużyć, dopływając Kanałem Augustowskim i rzeką Nettą do Biebrzy.

Szlak kajakowy rzeki Netty i Kanału Augustowskiego

Jest to trasa trochę zapomniana, choć bardzo ciekawa. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy - Rospudy i Czarnej Hańczy. Stanowi, także doskonałą alternatywę wobec tych najbardziej uczęszczanych. Chociaż podróż odcinkiem Kanału może wydać się monotonna to szlak na odcinku starego koryta Netty posiada wiele walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Długość trasy to 40 km, jest także opcja skrócona z pominięciem rzeki Netty (36 km).


Szlak kajakowy rzeki Biebrzy

Biebrza to szczególne miejsce, o niepowtarzalnych walorach krajobrazowo-przyrodniczych. Jest to raj dla ptactwa i jego miłośników, można spotkać tutaj wiele rzadkich gatunków np. myszołowa włochatego, rycyka, bataliona, bobra, łosia, wilka i jenota. Zadziwiać także może szata roślinna charakterystyczna dla terenów podmokłych. Jest to szlak stosunkowo łatwy i spokojny, wymarzony dla entuzjastów ciszy i przyrody. Kłopot w trakcie jego przemierzania może sprawić mała ilość pół biwakowych. W sezonie letnim dodatkową trudnością mogą być także chmary gryzących owadów. Jest to rzeka o typowo nizinnym charakterze, z licznymi zakolami i starorzeczami. Prawdziwą atrakcją jest największy w Europie Środkowej kompleks bagien i torfowisk, przyciągający masę turystów. Trasa ma długość 135 km i zaczyna się w miejscowości Lipsk. Spływ Biebrzą, którego koniec znajduje się w miejscowości Ruś u ujścia do Narwi, można zaplanować na ok. 7 dni.
Spływając tą rzeką należy pamiętać, że jest leży ona w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego i wymagana jest odpowiednia zgoda władz na odbycie spływu, a biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych. Konieczne jest uiszczenie opłaty.


Szlak kajakowy Rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego

Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce. Jego największym atutem jest to, że położony jest prawnie w całości na leśno-pagórkowatym terenie Puszczy Augustowskiej. Trasa rozpoczyna się w Wigierskim Parku Narodowym. Trasa tego szlaku nie jest zbyt uciążliwa, jednak można spotkać nieliczne przeszkody w postaci powalonych drzew, da się jednak je opłynąć. Zaletą szlaku jest dość duża liczba pól biwakowych, oraz szybko rozwijająca się baza turystyczno-gastronomiczna. Wraz z szlakiem Kanału Augustowskiego tworzy tras o długości 98,5 km na ok. 5-6 dni.


Szlak konny

Na uprawianie jeździectwa nie ma złej, ani nieodpowiedniej pogody czy pory roku. A Puszcza Augustowska zapewnia jej gościom niezapomniane przeżycia, jakiego nie można już dziś doświadczyć w większości krajów europejskich.
Szlak Konny Puszczy Augustowskiej stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości 246 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem. Dopuszcza się również ruch pojazdów zaprzęgowych, tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe.


Źródło: Informacja Turystyczna w Augustowie
 
FB dlaMaturzysty.pl reklama