Gorlice (województwo małopolskie, powiat gorlicki)

Ciekawe miejsca

 

ZIEMIA GORLICKA

 

Obejmuje swoim zasięgiem dawny powiat o powierzchni 1072 km kw. , zamieszkiwana jest przez ok. 100 tys. osób. Zachwyca przybywających swoim pięknem, naturalnym bogactwem i kulturą. Najlepszą bazę wypadową w ten region, często dziewiczy, stanowią Gorlice. Stąd wytyczone są trasy turystyczne w malownicze zakątki Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Tak liczne nagromadzone walory turystyczne trudno jest spotkać gdzie indziej. One to wytyczają przyszłość dla Gorlic i regionu - będzie to niewątpliwie gospodarka turystyczna.

 

MIEJSCA WARTE ZWIEDZENIA

 

*Beskid Niski - zalesione góry o wys. do 1000 m n.p.m., rozcięte wąskimi dolinami rzek Ropy, Sękówki i ich dopływów. W lecie - raj dla pieszych i rowerowych turystów górskich, zimą wspaniałe tereny dla narciarstwa śladowego i zjazdowego.

*Magurski Park Narodowy został utworzony w 1995 roku i objął swymi granicami dobrze zachowany fragment Beskidu Niskiego, przy granicy z Republiką Słowacką. W parku dominują ekosystemy leśne, a liczba zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową przekracza 200 gatunków.

*Kornuty - rezerwat przyrody nieożywionej położony w paśmie Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim. Obejmuje fantazyjnie ukształtowane skały zbudowane z piaskowca magurskiego. Wiele tu wnęk i jaskiń osnutych legendami.

*Zalew Klimkówka - zalany w 1994 roku jest jednym z najmłodszych tego typu zbiorników w Polsce. Rekreacyjne walory terenu podkreśla bliskość Beskidu Niskiego. Wokół zbiornika pola namiotowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dogodne warunki do uprawiania kajakarstwa i windsurfingu.

*Stadnina Koni w Gładyszowie - największa w Polsce stadnina koni huculskich. Można tu pojeździć wierzchem, w zaprzęgu, można też przeżyć kilka dni w siodle, zwiedzając, pod okiem instruktora, przyjazne dla turysty tereny Beskidu Niskiego.

*"Gorlickie Pieniny" w rejonie wsi Łosie. To tutaj rzeka Ropa przeciskająca się między urwistymi zboczami Kiczery i Ubocza tworzy uroczy przełom, którego południowy wylot zamyka zapora tworząca sztuczne jezioro, zwane "Klimkówka".

*Liczne cerkwie i kościoły, m.in. XVI-wieczny modrzewiowy kościółek w Sękowej.

*Cmentarze z I wojny światowej o niespotykanej architekturze.

*Pałac w Siarach - z piękną pergolą, kordegardą z bramą wjazdową, unikalnym założeniem parkowym - będący własnością Władysława Długosza.

*Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach, wybudowany w stylu neogotyckim.

*Miasto Biecz - unikalne pod względem architektonicznym, częściowo zachowane w oryginalnym, średniowiecznym kształcie.

*Renesansowy dwór obronny w Szymbarku. Z dworem sąsiaduje skansen budownictwa Pogórzan.

 

WARTO SKORZYSTAĆ

 

*z kompleksu obiektów sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji a także krytej pływalni, zlokalizowanych na terenie miasta

*z Uzdrowiska Wysowa, gdzie kuracjusze leczą choroby układu trawienia, oddechowego i moczowego. Uzdrowisko słynie z doskonałych wód mineralnych, głównie szczawiowych.

*z Uzdrowiska Wapienne, mającego swoje źródła mineralne i bogate złoża borowiny. Leczy się tutaj głównie choroby gośćcowe, kobiece i przemiany materii.

*z usług Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, gdzie prowadzona jest nauka jazdy konnej, dla zaawansowanych rajdy konne po Beskidzie Niskim, a w zimie kuligi.

*z wyciągu orczykowego ma Magurze Małastowskiej, o dł. 1200 m. Dzięki swoistemu mikroklimatowi narciarze mogą jeździć od listopada do maja.

*z terenów łowieckich uznawanych przez myśliwych krajowych i zagranicznych.

*z tras turystycznych, pieszych, bardzo dobrze wytyczonych i oznakowanych. W większości nadających się również do turystyki rowerowej i narciarskiej.

*z przejścia granicznego ze Słowacją w Koniecznej, czynnego całą dobę dla ruchu osobowego.

*ze schronisk turystycznych w Bartnem i na Magurze Małastowskiej.

 

 

Źródło: http://www.gorlice.pl/mapa_gorlic.php

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama