Przemyśl (województwo podkarpackie, powiat Przemyśl (m.n.p.p.))

Trasy i szlaki turystyczne

Wypocznij aktywnie (Przemyśl i okolice)

 

W Przemyślu wypoczniesz aktywnie!

Tysiącletni Przemyśl oraz zasobna w walory kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze Ziemia Przemyska mają także bardzo dużo do zaoferowania wszystkim tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie. Nie będą się tu z pewnością nudzić zarówno zwolennicy turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i sportów zimowych, jak i miłośnicy historii i fortyfikacji.

W pobliżu Przemyśla czekają na „odkrycie" przez turystów malownicze wzgórza i rozległe kompleksy leśne z rezerwatami przyrody. Prowadzą przez nie szlaki turystyczne i ścieżki przyrodniczno - dydaktyczne, a także trasy rowerowe. Po drodze spotkamy wiekowe świątynie i kapliczki, dwory i parki, relikty dawnej zabudowy oraz tajemnicze kopce i kurhany. Z wielu punktów widokowych roztacza się rozległa panorama Pogórzy, Gór Sanocko-Turczańskich, a nawet Bieszczadów. Czysty San zachęca do wypoczynku nad wodą, wędkowania i spływów kajakowych. Jego górski dopływ Wiar wytycza naturalną granicę pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi.

Przemyśl jest także doskonałą bazą wypadową na Pogórze Przemyskie i Pogórze Dynowskie, w Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady i Karpaty Wschodnie, do Lwowa i na Kresy.

 

W Przemyślu zaczynają się, a w jego sąsiedztwie przebiegają liczne piesze szlaki turystyczne:

 W samym Przemyślu wytyczono dwa krótkie szlaki spacerowe: niebieski i czerwony prowadzące obok najcenniejszych zabytków oraz punktów widokowych na terenie miasta.

Słynne i wciąż tajemnicze forty Twierdzy Przemyśl najlepiej zwiedzać wędrując czarnym szlakiem fortecznym biegnącym na odcinku południowym z Łapajówki do Dybawki Górnej. Na odcinku północnym prowadzi on z Kuńkowiec do Bolestraszyc.

Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko-Turczańskie poznacie wędrując szlakami: czerwonym z Przemyśla do Sanoka, niebieskim z Dynowa do Ustrzyk Dolnych, zielonym z Leszczawy Dolnej na Jamną (598 m n.p.m.), żółtym z Suchego Obycza (618 m n.p.m.) na Kopystańkę (541 m n.p.m.).

Pogórze Dynowskie poznacie wędrując szlakami: zielonym z Przemyśla do Bachórza i żółtym z Pruchnika do Dubiecka. Znawcy przygód dobrego wojaka Szwejka mogą wędrować śladami najsłynniejszego żołnierza armii austro-węgierskiej szlakiem z Medyki przez Przemyśl na Wapielnicę (394 m. n.p.m.). W pobliżu Przemyśla na turystów czekają także ścieżki przyrodniczo-dydaktyczno-kulturowe.



W Przemyślu i jego okolicach wytyczono również specjalne trasy dla rowerzystów:


 Forteczną Trasę Rowerową „Twierdza Przemyśl" łączącą miasto na odcinku północnym i południowym z głównymi fortami pierścienia zewnętrznego twierdzy.
Szlak rowerowy „Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka" na odcinku z Jureczkowej przez Przemyśl do Medyki.

Szlak rowerowy „Śladami Nadsańskich Bunkrów" na odcinku z Dynowa do Krasiczyna.


Rowerzystom można również polecić Trasę V „Przemyską" Szlaku Architektury Drewnianej, na której zobaczą cerkwie, kościoły, dzwonnice i zabytkowe domy.
Przy stoku narciarskim w Przemyślu przygotowano dwie trasy rowerowe dla miłośników zjazdów na rowerach górskich o długości: 745 i 855 metrów i przewyższeniu ponad 100 metrów. Rowerzyści mają do dyspozycji w okolicach Przemyśla wiele innych wariantów tras nizinnych i górskich.


Położony nad czystym Sanem Przemyśl ma także wiele do zaoferowania zwolennikom turystki wodnej.


 San jest zaliczany do najpiękniejszych rzek w Polsce. W swoim górnym biegu aż do Przemyśla jest rzeką górską, natomiast poniżej Przemyśla ma charakter rzeki nizinnej. Na głównej rzece Podkarpacia wytyczono szlak wodny „Błękitny San".

Można go podzielić na dwa odcinki. Pierwszy: Zwierzyń - Przemyśl o długości 158 km, gdzie zobaczymy m.in. malownicze przełomy najdłuższej rzeki regionu, wyznaczającej naturalną granicą pomiędzy Pogórzem Przemyskim i Pogórzem Dynowskim. Drugi: Przemyśl - ujście do Wisły o długości 173 km. Na całej długości „Błękitnego Sanu" oprócz nieskażonej przyrody i pięknych widoków zobaczycie także interesujące zabytki. Skorzystacie również z pól biwakowych, kampingów i stanic wodnych.


W sezonie letnim w samym Przemyślu można się bezpiecznie kąpać w Sanie, natomiast przez cały rok można korzystać z krytej pływalni.

Przemyśl oferuje także doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

 Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji niemal w samym centrum miasta stok narciarski usytuowany na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, na którą można wyjechać dwoma kolejkami krzesełkowymi o długości 270 i 740 metrów służącymi turystom także w sezonie letnim. W sezonie zimowym czynne są dwie trasy zjazdowe o łącznej długości ok. 1600 metrów i różnicy poziomów 110 metrów.

Przy stoku narciarskim w Przemyślu działa wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska. Opiekę nad narciarzami sprawują ratownicy GOPR. Dużą atrakcją jest także całoroczny tor saneczkowy o długości zjazdu ok. 350 metrów. Stok narciarski w Przemyślu jest wyposażany w niezbędną infrastrukturę. Zarządza nim Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji (tel. 016 678 57 58, e-mail: stok@posir.pl) www.posir.pl .

W sąsiedztwie dolnej stacji kolejki przy ulicy Sanockiej na amatorów jazdy na łyżwach czeka w sezonie zimowym sztuczne lodowisko. Na Ziemi Przemyskiej dogodne warunki do uprawiana sportów zimowych znajdą także zwolennicy narciarstwa biegowego oraz pasjonaci wędrówek.
 
Źródło: Urząd Miasta w Przemyślu 
 
FB dlaMaturzysty.pl reklama