¦widnica (województwo dolno¶l±skie, powiat ¶widnicki)

Atrakcje turystyczne

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Muzeum Dawnego Kupiectwa powsta³o w 1967 w ratuszu, w nawi±zaniu do tradycji kupieckiej miasta i jest jedynym muzeum tego typu w Polsce. Prezentuje eksponaty zwi±zane z histori± kupiectwa: wagi, odwa¿niki oraz aran¿acje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzêdu miar. W gotyckiej Sali Rajców znajduj± siê cenne malowid³a z XVI w. przedstawiaj±ce S±d nad jawnogrzesznic±, S±d Ostateczny i Ukrzy¿owanie. Zobaczyæ tu mo¿na równie¿ makietê XVII-wiecznej ¦widnicy oraz wiele interesuj±cych eksponatów, zwi±zanych z przesz³o¶ci± miasta.
www.muzeum-kupiectwa.pl

 

Dom pod Hermesem

Kamienica pod numerem pierwszym przy ul. Grodzkiej nazywana jest Domem pod Hermesem. Ta naro¿na budowla wyra¼nie góruje nad ca³± ulic±. Secesyjna kamienica okry³a siê s³aw± ju¿ w chwili swojego powstania. Podczas jej wznoszenia zosta³ odkryty skarb monet pochodz±cych z okresu wojny trzydziestoletniej. Dach budynku wieñczy kopu³a z figur± Hermesa. Ten mitologiczny bóg opiekowa³ siê podró¿nymi, z³odziejami i, oczywi¶cie, kupcami, których w dawnej ¦widnicy nie brakowa³o. Trudno siê wiêc dziwiæ, ¿e dzisiaj ma tu swoj± siedzibê bank.

 

Basteja Bramy Strzegomskiej

Baszta stanowi³a niegdy¶ ochronê dla g³ównej bramy wjazdowej do miasta - Bramy Strzegomskiej. Przy niej mie¶ci siê dawna kaplica przybramna ¶w. Barbary, któr± dzi¶ mo¿na ogl±daæ jako siedzibê ¶widnickiego klubu NOT.

 

Ko¶ció³ ¦w Józefa

Ko¶ció³ ¶w. Józefa zosta³ wybudowany w latach 1754 - 1772 i wkomponowany w ¶cis³± miejsk± zabudowê. Dawniej stanowi³ zespó³ klasztorny Urszulanek. Co ciekawe, ko¶ció³ zosta³ wybudowany na planie elipsy.

 

Pa³ac Opatów

Pa³ac Opatów Cysterskich, obecnie Bibliotekê Miejsk±. Ten piêkny, barokowy obiekt zosta³ wzniesiony w 1724 roku i niemal od pocz±tku mia³ burzliw± historiê. Pierwotnie nale¿a³ do opatów cystersów z Krzeszowa, w 1741 zosta³ zarekwirowany i zamieniony na siedzibê komendanta ¶widnickiej twierdzy. Pó¼niej mie¶ci³ siê tu arsena³, a tak¿e urz±d podatkowy. Wnêtrze budynku kryje bogato zdobiony, zabytkowy dziedziniec.

 

Kolumna ¦w. Trójcy

Barokowa kolumna ¦wiêtej Trójcy wykonana jest z czerwonego piaskowca. Pos±g anonimowego autorstwa ufundowany zosta³ w 1693 r. przez starostê ¶widnicko - jaworskiego Joachima von Sinzendorfa. Fundator, po swojej ¶mierci w 1697 r., pochowany zosta³ w ko¶ciele parafialnym ¶w. Stanis³awa i ¶w. Wac³awa, o czym informuje inskrypcja znajduj±ca siê na kartuszu, umieszczonym na pomniku staraniem wdowy po staro¶cie. Obecnie kolumnê mo¿na podziwiaæ w ca³ej wspania³o¶ci, dziêki przeprowadzonym niedawno zabiegom konserwatorskim.

 

Ratusz

Ju¿ w 1291 r. pojawi³a siê pierwsza wzmianka o domu kupieckim stoj±cym po¶rodku Rynku. W 1330 r. funkcjonuje piwnica ze sk³adem win, oraz murowane kramy sukienników i szewców. Sze¶æ lat pó¼niej rada miejska, odbywaj±ca posiedzenia w domu kupieckim, postanawia przenie¶æ sw± siedzibê na piêtro, z czego wynika, ¿e budynek by³ co najmniej dwukondygnacyjny.

Ratusz i wie¿a ratuszowa by³y symbolem niezale¿no¶ci miasta. Czê¶æ badaczy s±dzi, ¿e wie¿a powsta³a dopiero w 1377, z okazji ca³kowitego wykupienia wójtostwa przez miasto, jednak ostatnie badania fundamentów wie¿y pozwalaj± s±dziæ, ¿e wie¿a jest oko³o stu lat starsza, ni¿ dotychczas przypuszczano. Pewne jest jednak, ¿e w czasie wielkiego po¿aru miasta w 1393 r. wie¿a uleg³a niemal ca³kowitemu zniszczeniu. Odbudowano j± dopiero w 1450 r. W 1528 r. kolejny po¿ar zniszczy³ wie¿ê a¿ do fundamentów. Odbudowano j± nieco szybciej ni¿ poprzednio, bo po dwudziestu latach, a po dalszych siedmiu zainstalowano zegar. Trudny czas wojny trzydziestoletniej wie¿a przetrwa³a szczê¶liwie. Dopiero wielki po¿ar miasta w 1716 r. dokona³ kolejnej rujnacji. Odbudowê przeprowadzono w rekordowym tempie, bo ju¿ pod koniec nastêpnego roku sta³a nowa wie¿a, z dzwonami i zegarem. Ponowne zniszczenie przynios³a wojna siedmioletnia. W 1757 r., w czasie ostrza³u miasta przez Austriaków, celne trafienie zwali³o szczyt do wysoko¶ci zegara. W czasie przeprowadzonej 7 lat pó¼niej odbudowy wzorowano siê na wie¿y ko¶cio³a parafialnego. W tym stanie wie¿a przetrwa³a 202 lata. 5 stycznia 1967 r. prace rozbiórkowe w otoczeniu wie¿y spowodowa³y naruszenie konstrukcji i o godzinie 15.16 wie¿a zawali³a siê.

Budynek ratusza ju¿ od pocz±tku swego istnienia przechodzi³ liczne przebudowy. Cze¶æ z nich wynika³a ze zniszczeñ powsta³ych w wyniku po¿arów, czê¶æ podyktowana by³a konieczno¶ci± dostosowania obiektu do pe³nionej funkcji. Dzieje tzw. Izby Rajców s± tego najlepszym przyk³adem.

Izba Rajców jest jedynym pomieszczeniem ratusza, które zachowa³o relikty pierwotnego wystroju. Jest to gotycka sala, o planie zbli¿onym do kwadratu. Przekryta jest dwuprzês³owym sklepieniem krzy¿owo - ¿ebrowym. Wnêtrze zdobione by³o malowid³ami o tematyce religijnej, czê¶ciowo zachowanymi. W 1663 r. izba zosta³a zamieniona w kaplicê i z tego okresu pochodzi barokowy wykusz, dostawiony do pó³nocnej ¶ciany ratusza. Wej¶cie do izby zdobi kamienny portal o typowej formie dla architektury piêtnastowiecznej. Do wej¶cia przylega kominek, obramowany renesansowym portalem z wykut± w nadpro¿u dat± 1597.

Wej¶cie do ratusza zdobi portal wykonany z ¿ó³tego piaskowca przez Jana Krzysztofa Hampla w 1720 r., w trakcie odbudowy ratusza po wielkim po¿arze ¦widnicy w 1716 r. Bogato rze¼biony otwór wej¶ciowy obramowany jest dwiema kolumnami o g³owicach korynckich, podtrzymuj±cymi balkon pierwszego piêtra. Kamienna balustrada balkonu ozdobiona jest kartuszem z czteropolowym herbem miasta. Drewniane dwuskrzyd³owe drzwi zachowa³y oryginaln± dekoracjê snycersk±. Nad¶wietle przegrodzone jest ozdobn± ¿elazn± krat±. Obecnie mie¶ci siê w nim unikalne i jedyne na ¦wiecie Muzeum Dawnego Kupiectwa z unikatow± kolekcj± miar, wag i odwa¿ników, reliktami kramów kupieckich oraz aran¿acj± sklepu kolonialnego z XIX/XX. Muzeum odzwierciedla kupieckie tradycje miasta.

 

Apteka pod Brykami

Kamieniczka pó¼norenesansowa, której naro¿a zdobi± dwie rze¼by byków naturalnej wielko¶ci z prawdziwymi rogami. Na parterze od 1882 roku nieprzerwanie dzia³a apteka.

 

Ulica Zamkowa

Znajduje siê tu jedna z nielicznych pozosta³o¶ci dawnych umocnieñ, basteja dawnej Bramy Strzegomskiej. Wyposa¿ona w liczne otwory strzelnicze, broni³a niegdy¶ jednej z najstarszych ¶widnickich bram i g³ównego wjazdu do miasta. Na pocz±tku XVI wieku stan±³ tu ko¶ció³ pw. ¦wiêtej Barbary. Kaplica po³±czona z bastej±, dwie¶cie lat temu zosta³a zamieniona na arsena³, a obecnie mie¶ci siê tu siedziba Naczelnej Organizacji Technicznej. Wej¶cia do dawnej ¶wi±tyni ci±gle strzeg± ¶w. Barbara i ¶w. Katarzyna.
 
W okresie ¶wietno¶ci miasta tu¿ obok bramy sta³ zamek. Wybudowa³ go ksi±¿ê ¶widnicko-jaworski Bolko I. Do 1392 roku zamek nale¿a³ do wdowy po ostatnim w³adcy z linii Piastów, Bolku II. Potem przeszed³ na w³asno¶æ królów czeskich i by³ przyznawany kolejnym rodom rycerskim. W pierwszej po³owie XVI wieku zamek sp³on±³, a ruiny obj±³ kanclerz Franciszek Grimm. Odbudowa³ zamek nadaj±c mu renesansowy charakter. Niestety, kolejni w³a¶ciciele nie byli dobrymi gospodarzami. W okresie wojen ze Szwedami zamek zosta³ niemal doszczêtnie zniszczony a po¿ar, który wybuch³ w 1673 roku obróci³ go ostatecznie w ruinê. Do dzi¶ pozosta³y po nim jedynie podziemne fundamenty i w³±czony w bry³ê ko¶cio³a ¶w. Antoniego renesansowy portal.

 

Katedra ¦widnicka

Gotycki ko¶ció³ z XIV w., z budz±cym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wie¿± o wysoko¶ci 103 m (najwy¿sz± na Dolnym ¦l±sku a pi±t± co do wielko¶ci w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnêtrzu szczególn± uwagê przyci±ga imponuj±cy o³tarz g³ówny, wzorowany na barokowym o³tarzu w paryskim ko¶ciele Van-de-Grace oraz gotycki o³tarz Za¶niêcia NMP, wzorowany na o³tarzu Wita Stwosza w Ko¶ciele Mariackim w Krakowie. U podnó¿a Katedry znajduj± siê pozosta³o¶ci fortyfikacji fryderycjañskich z II po³. XVIII w. Dziêki inicjatywie Papie¿a Jana Paw³a II w dniu 23 marca 2004 r. dawny ko¶ció³ diecezjalny sta³ siê Katedr± i siedzib± nowej diecezji.

 

Rynek

Kamieniczki ¶widnickiego Rynku stwarzaj± romantyczny nastrój i nadaj± sercu miasta wyj±tkowego charakteru. Mo¿na tu odnale¼æ obiekty reprezentuj±ce ró¿norodne style architektoniczne od renesansu a¿ po secesjê, dokumentuj±ce chlubn± historiê miasta jako stolicy dawnego Ksiêstwa ¦widnicko-Jaworskiego. W po³o¿onych w Rynku licznych kawiarenkach i restauracjach mo¿na odpocz±æ i raczyæ siê atmosfer± tego niezwyk³ego miejsca. Centralny plac miasta wytyczono w po³owie XIII wieku i pe³ni³ on wówczas funkcjê miejsca handlu. Przez wieki jego funkcja zmienia³a siê, lecz na pami±tkê, w ka¿d± pierwsz± niedzielê miesi±ca odbywa siê tu najwiêksza w regionie Gie³da staroci, numizmatów i osobliwo¶ci.

 

Ko¶ció³ Pokoju

Wizytówk± ¦widnicy jest XVII-wieczny Ko¶ció³ Pokoju - obiekt wpisany na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ko¶ció³ ten jest uwa¿any za najwiêksz± drewnian± ¶wi±tyniê Europy. W swoim wnêtrzu mo¿e pomie¶ciæ ok. 7500 osób. Jednocze¶nie jest to jeden z dwóch Ko¶cio³ów Pokoju zachowanych na ¶wiecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana zosta³a na planie krzy¿a greckiego. Wnêtrze ko¶cio³a zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególn± uwagê zas³uguj± dwa zespo³y barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposa¿enia nale¿y tak¿e jego g³ówny o³tarz i ambona, a tak¿e lo¿e rodowe zas³u¿onych mieszczan i w³adców ziemi ¶widnickiej. Ko¶ció³ otoczony jest zespo³em zabytków Placu Pokoju: dzwonnic±, domem stró¿a, plebani± i zabytkowym cmentarzem ewangelickim. Wszystkie budowle pochodz± z XVII wieku i s± przyk³adem charakterystycznego budownictwa ryglowego. W domu stró¿a dzia³a obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa m.in. konstruktor pierwszej rakiety tenisowej na kontynencie europejskim oraz uczeñ J. S. Bacha - dawny organista ko¶cielny. W Ko¶ciele Pokoju corocznie odbywa siê Miêdzynarodowy Festiwal Bachowski.

 

¬ród³o: www.um.swidnica.pl

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama