Toruń (województwo kujawsko-pomorskie, powiat Toruń (m.n.p.p.))

Opis

Toruń to miasto, które należy do elitarnej grupy miejsc, wyróżnionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Założony przez Krzyżaków w XIII wieku nad brzegiem Wisły, z biegiem lat stał się kwitnącym ośrodkiem handlowym a liczne ślady owej świetności przetrwały tu do dzisiaj. Swój niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom – gotyckim kościołom, barokowym spichrzom, pełnym uroku kamienicom. Wiele z nich posiada niezmieniony od stuleci wygląd.

Odwiedzając Toruń koniecznie trzeba zobaczyć wzniesiony w końcu XIV wieku Ratusz Staromiejski, którego majestatyczna bryła dumnie wznosi się pośrodku rynku. Innym ważnym miejscem jest rodzinny dom Mikołaja Kopernika mieszczący muzeum jemu poświęcone. Zwiedzający mają tu okazję poznać życie i dzieło wielkiego astronoma, jego środowisko rodzinne oraz charakter epoki która go ukształtowała.

Stałym punktem programu większości wycieczek jest toruńskie Planetarium i Orbitarium. Prezentuje ono popularne seanse astronomiczne, które swą tematyką obejmują duży zakres wiedzy astronomicznej.

Nieodłącznym symbolem miasta jest Krzywa Wieża, jej ceglana bryła stanowi znakomite tło obowiązkowej pamiątkowej fotografii. Spacerując pośród malowniczych zakątków toruńskiej Starówki, warto unieść głowę by podziwiać gotycką strzelistość średniowiecznych kościołów. Przekraczając ich progi zachwyca nas wielkie bogactwo zgromadzonych tu na przestrzeni stuleci dzieł sztuki oraz oczarowuje niepowtarzalna atmosfera gotyckich murów.

Coś dla siebie znajdą w Toruniu także miłośnicy fortyfikacji. Zachował się tu bowiem pierścień XIX-wiecznych umocnień, reprezentowanych m.in. przez Fort IV, udostępniony dla ruchu turystycznego.

Piękny jest Toruń za dnia, ale piękny też i w nocy gdy rozbłysną światła iluminacji. Szczególnego wdzięku nabiera wtedy zwłaszcza nadwiślańska panorama miasta, która uznana została za jeden z „Siedmiu cudów Polski”.

Pierniki to kolejny z symboli miasta. Jak powiada staropolskie przysłowie: ”gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna, warszawski trzewik - najlepsze rzeczy w Polsce". Dlatego będąc tu trzeba ich koniecznie spróbować. By poznać piernikową tradycję warto odwiedzić dwa miejsca: wystawę „Świat toruńskiego piernika” prezentowaną w Domu Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika.

Toruń to prężny ośrodek kulturalny, miejsce licznych festiwali, wystaw, koncertów i spotkań artystycznych. Stąd starania, by uczynić miasto Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Miłośników muzyki klasycznej do Torunia przyciągają festiwale takie jak odbywająca się w maju „Probaltica”- Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich czy też Międzynarodowy Letni Festiwal „Toruń-Muzyka i Architektura”. W trakcie festiwalowych koncertów w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiewa muzyka od renesansu po współczesność.

Jednym z największych w Polsce przeglądów teatralnych jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT organizowany w Toruniu od 1991 roku.

Toruń to również ważny ośrodek akademicki, wśród działających tu wyższych uczelni prym wiedzie Uniwersytet Mikołaja Kopernika, niezmiennie od lat plasujący się w czołówce krajowych uczelni: na 15 wydziałach kształci się około 40 tysięcy studentów.

Toruń to miejsce gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Pełna uroku Starówka zachęca wszystkich do spacerów śladami europejskiego dziedzictwa.

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama