Ełk (województwo warmińsko-mazurskie, powiat ełcki)

Ciekawe miejsca

Kolejka wąskotorowa w Ełku wybudowano w latach 1911 - 1918. Po dziś dzień jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i okolic. Podczas podróży kolejką parową można się zrelaksować, odbyć miłą konwersację i podziwiać piękno okolicznej przyrody. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy między innymi. „Podróż ze smakiem" - promująca kuchnię regionalną. Na każdej stacji na pasażerów czeka piknik: ognisko, kiełbaski i specjały kuchni mazurskiej. Imprezę uświetniają zaproszeni goście świata kuchni. W roku 2007 potrawy zgłodniałym pasażerom  przygotowywał Karol Okrasa. Po powrocie warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa prezentujące eksponaty nawet z najdalszych zakątków świata.

 

Zamek krzyżacki został wybudowany w latach 1398 1406, pod okiem ówczesnego komtura Baugi - Urlicha von Jungingena (późniejszego Mistrza Zakonu Krzyżackiego). Początkowo drewniana konstrukcja, zburzona kilka lat po bitwie pod Grunwaldem, Została odbudowana jako murowana. Zamek był najdalej na wschód wysuniętą krzyżacką fortyfikacją i stanowił przyczółek do wyprawy na Litwę. Od niemal stu lat droga do ruin zamku prowadzi przez piękny most oświetlony starymi latarniami.

 

Wieża ciśnień  została wybudowana w 1895 roku i jest jedną z najwyższych budowli w Ełku.

Była ona jednym z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Proces ten odbywał się w następujący sposób: woda pozyskiwana z sześciu studni głębinowych (zlokalizowanych w lesie 4 km od Ełku), była gromadzona w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją przewodem 7 km do wieży ciśnień, gdzie wyniesiona na maksymalną wysokość nabierała odpowiednich wartości ciśnienia i poprzez 30-to kilometrową sieć rozdzielczą płynęła do 80% (tj. 20 tys.) ełczan. Korzystano z niej przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy.
Dziś Wieża pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej.  Wewnątrz znajduje się Muzeum Kropli Wody, w którym możemy poznać dawne maszyny pompujące, przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat oraz obejrzeć galerię historycznych fotografii Ełku z początku XX wieku.

 

Katedra ełcka była konsekrowana 19 sierpnia 1903  przez ks. Biskupa Edwarda Hermanna pw. św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego. Została ona odnowiona i odmalowana w 1955 roku. Kolejny, generalny remont, przeprowadzono w latach 1993-1995. Wyposażenie częściowo gotyckie. W roku 1990  z Fatimy   sprowadzono Figurę Matki Boskiej, którą koronował w Olsztynie 13 maja 1994 roku papież Jan Paweł II. 25 marca 1992 roku  kościół  został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności katedry diecezji ełckiej. 13 maja 1994 roku biskup ełcki  Wojciech Ziemba ustanowił kościół Sanktuarium Diecezjalnym Matki Boskiej Fatimskiej.

 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Charakterystyczną budowlą wznoszącą się ponad innymi jest kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowany w latach 1847 - 1850. W postaci jaką widzimy dzisiaj, istnieje on dopiero od roku 1925. Posiada ornamentalną dekorację stylizowaną kaszubsko - mazursko. Duże wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Tuż przed kościołem stoi figura Pana Jezusa oraz krzyż na pamiątkę wbudowania Pierwszego Krzyża Misyjnego w 1948 roku. Na wysokiej wieży w każde południe rozbrzmiewa hymn Ełku informując Ełczan o mijającym czasie.

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama