Gdańsk (województwo pomorskie, powiat Gdańsk (m.n.p.p.))

Ciekawe miejsca

Magiczne miejsca Gdańska

 

Wyrastający nad miastem ceglany masyw gotyckiej Bazyliki Mariackiej, Długi Targ - jeden
z najpiękniejszych rynków Europy, otoczony szeregiem bogatych fasad renesansowych kamienic z królującym w centrum posągiem Neptuna, stary średniowieczny Żuraw drzemiący u brzegu Motławy - to popularne symbole Gdańska. Tysiącletni gród nadbałtycki, ojczyzna Heweliusza, Fahrenheita, Schopenhauera, Grassa i Wałęsy słynie wśród największych turystycznych atrakcji. Gdańsk zaskakuje mnogością zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, militarnej i portowej, dziedzictwem dziesięciu wieków fascynującej kultury i burzliwej historii, a także wyjątkową atmosferą miejsca, gdzie przeszłość i współczesność w doskonałej harmonii tworzą niepowtarzalny pejzaż.


Oto najważniejsze miejsca, w sporej większości skupione w rejonie tzw. Traktu Królewskiego prowadzącego ulicą Długą i Długim Targiem, aż do pobrzeża Motławy.


Brama Wyżynna

Bogato rzeźbione XVI-wieczne kamienne wrota Gdańska stanowiły początek Traktu Królewskiego. Przybywających wielmożów oprócz wiwatujących gdańszczan witały herby Polski, Gdańska i Prus Królewskich oraz inskrypcja pouczająca iż "Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszelkich królestw".


Przedbramie ul. Długiej

Gotycko-renesansowy Zespół Przedbramia, niegdyś element średniowiecznych fortyfikacji miasta, to wznoszące się ku przestrodze: Katownia z pozostałościami pręgierza, miejsce publicznych kaźni i Wieża Więzienna, która w okresie XVII-XIX wieku mieściła więzienie miejskie. W historycznych celach pamiętających jęki skazańców zagoszczą w niedalekiej przyszłości skarby „gdańskiego złota" - cenne zbiory Muzeum Bursztynu.


Wielka Zbrojownia

Wyrastający nie opodal imponujący dekoracyjny gmach arsenału jest najznakomitszym przykładem manieryzmu niderlandzkiego w Gdańsku. Bogato zdobione dwie równorzędne fasady, od strony Targu Węglowego i od ul. Tkackiej, zachwycają kompozycją i ornamentyką. Niegdyś dostojne wnętrza pełne były dział, kul armatnich, wszelakiej broni. Dziś na parterze znajduje się centrum handlowe, a na wyższych kondygnacjach mieści się Akademia Sztuk Pięknych.


Złota Brama

Wzniesiony na początku XVII wieku wspaniały łuk triumfalny o dwóch kondygnacjach kolumn wiódł na reprezentacyjną ulicę Długą. Wjeżdżały przezeń ongiś do Gdańska orszaki królewskie. Szczyty bramy wieńczą kamienne figury symbolizujące wartości cenione przez gdańszczan od wieków: pokój, wolność, bogactwo, sławę, zgodę, sprawiedliwość, pobożność i roztropność. Ulicę Długą zamieszkiwały zamożne, wpływowe rody gdańskie. Dzisiejszy popularny deptak prowadzi wzdłuż patrycjuszowskich kamienic o imponujących fasadach prześcigających się bogactwem form i oryginalnością wystroju.

Dom Uphagena

Mieszcząca się przy ul. Długiej rokokowo-klasycystyczna kamienica była niegdyś siedzibą znamienitego rajcy miejskiego i ławnika J. Uphagena. Obecnie mieści Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym podziwiać można pełen przepychu wystrój i bogate dawne wyposażenie kamienicy mieszczańskiej. Spacer po odtworzonych z pietyzmem wnętrzach sieni, wielkiej i małej jadalni, pokoju muzycznego, kuchni przenosi zwiedzających w czasy z końca XVIII wieku.


Ratusz Głównego Miasta

Niegdysiejsza siedziba władz zamożnego, potężnego Gdańska, początkami sięgająca końca XIII wieku i wielokrotnie przebudowywana, swą architekturą i wystrojem wnętrz w stylu manieryzmu niderlandzkiego godnie reprezentowała bogactwo i pozycję miasta. Najbardziej okazała - Wielka Sala Rady zwana również Salą Czerwoną uważana jest za jedno z najpiękniejszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Jej strop zdobi 25 obrazów autorstwa Izaaka van den Blocke'a o wymowie symbolicznej. Najsłynniejsze z nich to „Apoteoza Gdańska". Z ratuszowej wieży spływa na miasto muzyka dzwonów jednego z gdańskich carillonów, repliki XVII-wiecznego instrumentu. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.


Fontanna Neptuna

Stojąca na Długim Targu XVII-wieczna Fontanna Neptuna jest symbolem związku Gdańska z morzem i urokliwą ozdobą najpiękniejszego miejskiego rynku. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier.


Dwór Artusa

Nawiązująca do idei legendarnego Okrągłego Stołu rycerzy króla Artura reprezentacyjna siedziba bractw kupieckich (tzw. ław), zamożnego patrycjatu i rzemieślników stanowiła ważny ośrodek życia towarzyskiego i handlowego dawnego Gdańska. Zgromadzeniom gdańszczan patronowały imponujące gdańskie lwy dzierżące herb miasta, opiekun kupców Merkury, personifikacje Sprawiedliwości i Siły oraz hojna Fortuna. Wystrój wnętrza Dworu wzbogacają liczne malowidła, modele okrętów, boazerie, zbroje oraz największy (ponad 10 m) renesansowy piec świata, ozdobiony kaflami, na których przedstawiono portrety wybitnych ówczesnych władców europejskich, herby oraz personifikacje cnót i planet.


Nowy Dom Ławy

W sąsiedztwie Dworu Artusa wznosi się Nowy Dom Ławy, którego wnętrza - tzw. Sień Gdańska to reprezentacyjny barokowy salon patrycjuszowski bogaty w dzieła gdańskiego i holenderskiego rzemiosła. Z okna Nowego Domu Ławy codziennie o godzinie 13.00 wygląda śliczna panna Hedwiga - gdańska XVII-wieczna mieszczka uwięziona tam przez wuja, bohaterka starego romansu „Panienka z okienka", napisanego w 1891 r. przez Jadwigę Łuszczewską (Deotymę). W powieści rozczytywały się kolejne pokolenia Polaków, by potem, - podczas pobytu w Gdańsku, wypatrywać uwiecznionego na jej kartach domu, okienka, a w nim - ślicznej panny.


Złota Kamienica

Równie znany, jeden z najpiękniejszych budynków gdańskich stoi na Długim Targu. Został wzniesiony dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów. Powstał na początku XVII wieku według projektu Abrahama van den Blocke'a. Legenda głosi, że czasem po korytarzach kamieniczki snuje się duch pięknej Judyty Speymann szepczącej: „Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj".


Zielona Brama

Zbudowana w stylu manierystycznym w latach 1568-1571 przez Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera z Drezna Zielona Brama przeznaczona była na siedzibę monarchów wizytujących miasto. Swoją reprezentacyjną funkcję pełniła tylko raz, w 1646 roku zatrzymała się tu Maria Ludwika Gonzaga w drodze z Francji na ślub z Władysławem IV. Obecnie, jako jeden z obiektów Muzeum Narodowego, jest miejscem wielu wystaw. Mieści się tu także biuro laureata pokojowej Nagrody Nobla, pierwszego prezydenta III Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Wałęsy.


Kościół Najświętszej Marii Panny

Wznoszona przez ponad półtora wieku Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią w Europie. Jej gotyckie wnętrza o wyjątkowo pięknym kryształowym sklepieniu kryją wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. przebogaty ołtarz główny dzieła mistrza Michała Schwarza z Augsburga, wzruszającą kamienną Pietę z roku ok. 1410, kopię tryptyku Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny", słynny zegar astronomiczny. Doskonała akustyka surowych, ascetycznych murów kościoła podkreśla piękne brzmienie wspaniałych barokowych organów. Z galeryjki imponującej 82-metrowej wieży dzwonnej, której charakterystyczna sylweta o płaskim dachu dumnie wznosi się nad Gdańskiem, roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. Wiedzie do niej blisko 400 stopni. Obok, w cieniu Bazyliki, wyrasta, ufundowana przez polskiego króla Jana III Sobieskiego, barokowa Kaplica Królewska o oryginalnej fasadzie i charakterystycznych trzech kopułkach.


Ulica Mariacka

Zaciszna uliczka od wieków przyciągająca artystów, urzeka romantyzmem. Zaułek, prowadzący od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, zamknięty średniowieczną Bramą Mariacką, jest wspaniałym przykładem dawnej zabudowy gdańskiej z charakterystycznymi przedprożami i wąskimi, bogato dekorowanymi fasadami kamienic, należących niegdyś do zamożnych kupców i złotników. Dziś na Mariackiej królują warsztaty jubilerskie oraz galerie z unikatową biżuterią z bursztynu. Gdańsk kultywuje wielowiekowe tradycje światowej stolicy bursztynu.


Kościół św. Mikołaja

Najstarszy gdański kościół, którego korzenie sięgają końca XII wieku, zrządzeniem losu jako jedyny przetrwał nie zniszczony wojenne zawieruchy. Trójnawowa gotycka świątynia zachwyca oryginalnym, wyjątkowo bogatym wystrojem z XVII w. oraz późnobarokowym, wysokiej klasy prospektem organowym. Od wieków kościół znajduje się we władaniu Zakonu Dominikanów, których sprowadził do Gdańska książę Świętopełk. W 1260 r. papież Aleksander IV udzielił Dominikanom przywileju odpustowego, który zapoczątkował tradycję odbywającego się po dziś dzień Jarmarku św. Dominika - najbardziej popularnej gdańskiej imprezy, znanej w całej Europie.


Kościół św. Katarzyny

Początki najstarszego kościoła parafialnego Starego Miasta sięgają XIII w. Jego wnętrza zdobią malowidła pędzla Antona Möllera i Izaaka van den Blocke'a. Tutaj też znajduje się epitafium i płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza. Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest carillon, replika XVI-wiecznego instrumentu. Zdobiący wieżę piękny hełm projektu Jakuba van den Blocke'a zwany „koroną miasta" już z oddali przykuwa wzrok. Obok kościoła św. Katarzyny swoje sanktuarium ma również inna święta; pochodzący z przełomu XIV i XV w. kościół św. Brygidy wszedł do historii w sierpniu 1980 r. podczas strajków robotniczych jako schronienie i miejsce spotkań opozycji antykomunistycznej. Obecnie wznoszony jest tu wspaniały bursztynowy ołtarz. Przemierzając szlak gdańskich kościołów gotyckich warto również odwiedzić: kościół św. Jana, kościół św. Elżbiety, kościół św. Józefa, kościół św. Piotra i Pawła oraz franciszkański trójnawowy kościół św. Trójcy z pięknymi szczytnicami.


Muzeum Narodowe

Częściowo przebudowane wnętrza przylegającego do kościoła św. Trójcy dawnego gotyckiego klasztoru Franciszkanów kryją zbiory Działu Sztuki Dawnej muzeum: malarstwo flamandzkie, polskie i gdańskie, meble gdańskie i północnoeuropejskie, wyroby ceramiczne, złotnicze, cynowe i kowalstwa artystycznego. Bez wątpienia najbardziej znanym eksponatem muzeum jest słynny tryptyk Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny" uznawany za najwspanialsze dzieło artysty, zrabowany i podarowany w XV wieku kościołowi Mariackiemu przez gdańskiego kapra kapitana Paula Benecke. Zbiory muzeum podziwiać można również w Pałacu Opatów i Spichlerzu Opackim w Oliwie.


Ratusz Starego Miasta

Malownicza, filigranowa niemal, ceglana budowla zwieńczona strzelistą wieżyczką jest wspaniałym, najbardziej niderlandzkim przykładem manieryzmu w architekturze miasta. Przypomina o gdańskim fenomenie historycznym: istnieniu ongiś dwóch odrębnych ośrodków władzy miejskiej i w związku z tym ratuszy: Starego i Głównego Miasta. Właśnie w Ratuszu Staromiejskim zasiadał ławnik, później rajca, znany astronom i piwowar Jan Heweliusz. Oprócz interesujących wnętrz obiektu, wspaniałego XVII-wiecznego stropu z alegorycznymi malowidłami, pięknych kręconych schodów, zwraca uwagę kamienny portal główny zdobiony personifikacjami wykrzywionych w grymasie przywar i uśmiechniętych cnót. Obecnie w ratuszu mieści się Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk.


Wielki Młyn

Wyjątkowy obiekt średniowiecznej architektury technicznej o charakterystycznym ogromnym dwuspadzistym dachu, wzniesiony na Starym Mieście na kanale Raduni, był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Pełnił funkcje młyna, spichlerza i piekarni. Dziś w jego gotyckich wnętrzach, gdzie obejrzeć jeszcze można wielkie koła młyńskie, znajduje się centrum handlowe.


Żuraw

Położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny zabytek, jednoznacznie kojarzący się z Gdańskiem to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, używany do przeładunku i stawiania masztów na statkach, a zarazem brama miejska o nietypowej architekturze. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło, poruszane ongiś siłą ludzkich nóg. Obecnie majestatyczny Żuraw, jako wspaniały przykład historycznej budowli portowej, stanowi doskonałą oprawę dla ekspozycji bogatych zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego , którego siedzibą są także zabytkowe spichlerze położone naprzeciw - po drugiej stronie Motławy na Wyspie Ołowianka.


Latarnia Morska

Równie „morskim" akcentem gdańskim jest latarnia w Nowym Porcie. Jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego, pochodząca z końca XIX wieku, była jednocześnie wieżą pilotów i mieściła niezwykły wówczas instrument: kulę czasu. Dziś w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego, a ze szczytu - rozległą panoramę Zatoki Gdańskiej i portu, a także jej wiekową „siostrę": Wieżę Latarnię Twierdzy Wisłoujście.


Twierdza Wisłoujście

Początki tego jednego z największych na świecie zachowanych zabytków architektury militarnej sięgają XV wieku. Wielokrotnie rozbudowywana, potężna strategiczna fortyfikacja strzegła przez wieki wrót Rzeczpospolitej. Jest bezcenną pamiątką morskich dziejów Polski. Stąd właśnie w 1627 roku wypłynęła polska flota na zwycięską bitwę ze Szwedami pod Oliwą. Przypływające okręty witały wystrzały armatnie z bastionu i powiewająca nad twierdzą karmazynowa flaga z białym orłem.


Grodzisko

Równie ważną rolę w dziejach miasta odgrywał ten unikatowy zespół obiektów architektury militarnej. Historia fortu położonego na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk sięga XVII wieku. Wiąże się ze słynnym oblężeniem Gdańska przez wojska rosyjskie w XVIII wieku, zakończonym spektakularnym pokonaniem najeźdźcy oraz z atakiem wojsk napoleońskich pod wodzą marszałka Lefebvre w 1807 r. Sam cesarz Bonaparte uważając iż „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego" przyczynił się do modernizacji fortu i budowy potężnej kazamatowej baterii artylerii - tzw. Redity Napoleońskiej.


Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Przez wieki Gdańsk był swoistą republiką mieszczańską, złożonym tyglem etnicznym, miejscem zgodnie i twórczo koegzystujących kultur, religii i języków,. Mieszkali tu Polacy, Niemcy, Holendrzy, Szkoci, Żydzi, Anglicy; protestanci, katolicy, Żydzi, hugenoci, mennonici. Był miastem tolerancyjnym i otwartym, umiejętnie wkomponowującym różnorodne odmienności we własny, niepowtarzalny krajobraz. Cmentarz Nieistniejacych Cmentarzy jest ponadczasowym znakiem trwania i szacunku dzisiejszego pokolenia dla tych, którzy w przeszłości tworzyli społeczność Gdańska. Wyjątkowy w swojej wymowie i interesujący w formie pomnik upamiętnia nieistniejące już w Gdańsku miejsca pochówku, zniszczone przez burzliwe dzieje i zawieruchy wojenne. Wzniesiono go w hołdzie wszystkim bezimiennym wielu wyznań i narodowości, którzy w Gdańsku żyli i umarli. Ta niespotykana, poruszająca nekropolia symbolicznie nawiązuje do planu świątyni, którą tworzą żywe drzewa, kamienne kolumny na kształt pękających martwych pni, granitowa płyta ołtarza ofiarnego wsparta na szczątkach starych nagrobków.


Budynek Poczty Polskiej

Dawny lazaret wojskowy z 1844 r., który od 1925 r. stanowił siedzibę polskiej Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Wolnym Mieście Gdańsku, przeszedł do historii w związku z tragicznymi wydarzeniami obrony Poczty Polskiej we wrześniu 1939 r. Dziś w budynku znajduje się Muzeum Poczty Polskiej gromadzące eksponaty obrazujące historię poczty w Gdańsku na przestrzeni wieków, dzieje techniki telekomunikacji i dokumenty upamiętniające bohaterstwo pocztowców. Nieopodal wzniesiono pełen ekspresji i dynamiki Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, który sugestywnie przedstawia rannego pocztowca nad rozrzuconą przesyłką, przekazującego karabin bogini zwycięstwa Nike. Innym miejscem poświęconym również i ich martyrologii jest Cmentarz na Zaspie i znajdujący się tam Pomnik Ofiar Faszyzmu.


Pomnik Obrońców Westerplatte

To w Gdańsku 1 września 1939 roku o godz. 4.45 strzałami z pancernika Schlezwig-Holstein rozpoczęła się II wojna światowa. Bohaterska, bezprzykładna walka 182-osobowej załogi strażnicy Westerplatte pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego stała się symbolem polskiego oporu wobec hitlerowskiego najeźdźcy. Wzniesiony w hołdzie obrońcom Gdańska kamienny monument, wyrastający z wielkiego zielonego kopca u wejścia do portu, przypomina miecz wbity w ziemię rękojeścią. Pamiętne wydarzenia dokumentuje ekspozycja w pobliskiej Wartowni nr 1.


Pomnik Poległych Stoczniowców

Majestatyczne trzy krzyże z kotwicami - symbolami nadziei - upamiętniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 r. Żądanie zgody na postawienie u bram stoczni pomnika było jednym z najważniejszych postulatów strajkujących stoczniowców gdańskich w Sierpniu 1980 r. Krzyże, wykonane przez samych stoczniowców ze stali nierdzewnej, mają 42 m wysokości i ważą prawie 140 ton. U stóp pomnika składają kwiaty wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające Gdańsk.


Katedra Oliwska

Oliwa - zaciszna, urokliwa gdańska dzielnica, malowniczo wtulona w leśne ostępy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, była opiewana przez słynnego podróżnika Aleksandra von Humboldta jako trzecie najpiękniejsze miejsce na świecie. Wyróżnia ją wspaniały pocysterski park zaprojektowany przez mistrza architektury ogrodowej - Andre La Notre. Powstały w XVIII i na początku XIX wieku składa się z ogrodu francuskiego i parku angielskiego. Podziwiać tu można opisywaną przez J.I.Kraszewskiego aleję grabową oraz założone w 1920 r. alpinarium, oranżerię, grotę i kaskadę. Spacer wśród wyniosłych starych drzew, rzadko spotykanych cennych gatunków roślin prowadzi ku Katedrze Oliwskiej. Wzniesiona jako świątynia cysterska w XIII w. gotycka trzynawowa sklepiona bazylika, zbudowana na rzucie łacińskiego krzyża, mierzy 107 m i jest najdłuższym kościołem w Polsce. W pięknych wnętrzach kryje wiele skarbów sztuki: barokowy ołtarz główny i 20 ołtarzy bocznych, rokokową kazalnicę, wspaniałe stalle, renesansowe portrety licznych dobroczyńców klasztoru Cystersów. Ozdobą katedry jest słynny rokokowy prospekt organowy mistrza Jana Wulfa i Fryderyka Rudolfa Dalitza, instrument o niespotykanym brzmieniu ze swojego rodzaju efektem echa. Osobliwością organów są ruchome dekoracje - gwiazdy, trąby i dzwonki aniołów włączane w trakcie gry.

 

Od średniowiecza do Sierpnia ‘80

Zespół zabytków Gdańska należy do najcenniejszych w Europie. Od 1994 roku historyczne śródmieście Gdańska zostało uznane za pomnik historii. Imponująca gdańska architektura, Głównego Miasta, która do dzisiaj zachowała się na średniowiecznej siatce ulic to splot surowości gotyku, elegancji renesansu i przepychu rokoko. Wykuły ją czasy hanzeatyckiej świetności i „złotego wieku" (XVI/XVIIw.). Wiele spośród ponad 350 zabytków i obiektów zabytkowych to unikaty w skali światowej, np.: kościół Najświętszej Marii Panny - największy na świecie sakralny obiekt zbudowany z cegły, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, w którym mieści się największy na świecie piec kaflowy, Wielka Zbrojownia, Żuraw i wiele innych.

W Gdańsku zachowało się wiele starych urządzeń portowych, takich jak: nabrzeża, mosty (dawniej zwodzone), dźwigi (np. żurawie na Szafarni) ciągnące się wzdłuż Motławy oraz fortyfikacji średniowiecznych i nowożytnych. Wyjątkową tego typu atrakcją turystyczną jest Park Kultury i Wypoczynku „Grodzisko" z unikatowymi zabytkami architektury militarnej na terenie jednej z gdańskich fortyfikacji, której historia sięga XVII wieku.

Wiele wartych zobaczenia, wybitnych zabytków w skali światowej znajduje się poza ścisłym centrum Gdańska. Należą do nich: zespół zabytków Oliwy, twierdza Wisłoujście, słynne gdańskie parki, ogrody, wspaniałe kompleksy parkowo-leśne, dawne cmentarze przy al. Zwycięstwa oraz sama aleja obsadzona prawie na całej długości starymi lipami.

Wielu z przyjezdnych odwiedza nowożytne Muzeum Solidarności mieszczące się w historycznej Sali BHP, na terenie stoczni Gdańskiej.

Tradycyjnie celem zagranicznych pielgrzymek turystów są zaułki Głównego Miasta a zwłaszcza ulice Św. Ducha, Mariacka oraz Długie Pobrzeże, słynące z galerii jubilerskich oferujących nieprzebrane ilości wspaniałych ozdób z bursztynu.

Z pewnością krótki pobyt turystyczny w Gdańsku w żaden sposób nie zaspokoi apetytów miłośników wędrówek po muzeach i galeriach. Latem swoje podwoje otwiera dla nich aż 19 muzeów. Najważniejsze placówki muzealne to: Muzeum Narodowe, Centralne Muzeum Morskie z bogactwem okazów nie tylko o gdańskim rodowodzie, Muzeum Archeologiczne, unikatowe Muzeum Zegarów Wieżowych. Poza stałymi ekspozycjami muzea bez ustanku organizują wiele czasowych wystaw tematycznych, na których często prezentowane są unikalne w skali światowej dzieła wielkich mistrzów. Ofertę kulturalną uzupełnia ponad 30 galerii sztuki, w których zobaczyć można i kupić niejedno arcydzieło wychodzące spod ręki znanych i mniej znanych artystów.

 

NIE TYLKO GDAŃSK


W Gdańsku nudzić się nie sposób. Ale jeśli najdzie Was ochota na wypad poza miasto to również ilość atrakcji w pozostałych miejscach regionu pomorskiego przyprawia o zawrót głowy.

Młoda, dynamiczna Gdynia i urokliwy, tętniący kurortową zabawą Sopot leżą o rzut beretem od Gdańska. Mocno od niego różne, a zarazem coraz bardziej integrujące się w ramach Metropolii Trójmiejskiej tworzą unikalny na skalę kraju organizm miejski.


Wyjeżdżamy z miasta. Wraz z zanikiem miejskich ulic na korzyść wiejskich pagórków nie zanikają na szczęście atrakcje czekające za każdym zakrętem - drogi, turystycznej ścieżki, czy trasy rowerowej


Polskie wybrzeże kryje w sobie bowiem perłę natury, niepozorną z zewnątrz, ale oczarowującą po pierwszym kroku wgłąb. Kaszuby, bo o nich mowa, łączą urok piaszczystych plaż oraz bogatych w faunę i florę lasów i wód. Cztery parki krajobrazowe, 50 rezerwatów, ponad 700 jezior - region w pełni zasłużył sobie na miano „Szwajcarii Kaszubskiej". Magicznego uroku nadają mu rdzenni mieszkańcy - Kaszubi - otwarci i gościnni, od wieków niezłomnie kultywujący fascynujące obyczaje, kuchnię i język.

Ich wyroby najlepiej obejrzeć w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym im. T. i J. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz w Chacie Rybackiej w Jastarni.


Kultura kaszubska objawia się w pełnej krasie na objazdowym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, Zjeździe Kaszubów, Jarmarkach Kaszubskich w Kartuzach i Wejherowie, Turnieju Gawędziarzy Ludowych w Wielu czy dorocznym Rybackim Odpuście na świętych Piotra i Pawła w Pucku.

Ponadto w kartuskim Muzeum Kaszubskim podziwiać można tęczę barw haftu kaszubskiego i ceramikę regionalną, w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - oryginalną kolekcję regionalnych instrumentów muzycznych i drewnianych figurek dłuta ludowych mistrzów


A przecież można udać się jeszcze na wschód - do Malborka, dawnej stolicy krzyżackiej, gdzie króluje sylwetka największej w Europie średniowiecznej ceglanej warowni. Po drodze zahaczyć można o Pelplin ze wspaniałą Bazyliką Katedralną i muzeum diecezjalnym gdzie znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz biblii Gutenberga z XV w. i arcydzieła sztuki złotniczej. Kolejny przystanek to Gniew gdzie w słynnym zamku pokrzyżackim odbywają się turnieje kusznicze, rycerskie, a noc w mnisiej komnacie zamkowego dormitorium uatrakcyjnia turystom miejscowy duch.


Jeśli zatęsknimy za zapachem morskiej bryzy - pora zawrócić ponownie na Północ.Tam czekają nadmorskie plenery typowo rybackich osad od Jastrzębiej Góry po Hel, gdzie wydaje się, że Bałtyk jest wszechobecny. A powietrze aż się prosi aby odetchnąć pełną piersią.


Stąd już niedaleko do magicznego Gdańska. A tam od nowa wir atrakcji...

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama