Kowary (województwo dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Dodatkowe informacje

Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

W okresie zimowym niezapomnianych wrażeń może dostarczyć udział w Międzynarodowym Zjeździe Saniami Rogatymi. Jest to sport wywodzący sie z XIX wieku. Już na początku XIX wieku Karkonosze były najlepiej zagospodarowanym i najczęściej odwiedzanym pasmem górskim w Europie. Nic dziwnego - w końcu było to najwyższe pasmo górskie dynamicznie rozwijającego się w tym czasie najpierw państwa pruskiego, a później zjednoczonych Niemiec.

Pod koniec XIX wieku popularność zwolenników zjazdów znacznie wzrosła co wymusiło wytyczenie kolejnych tras w innych częściach Karkonoszy - zjazdy do Jagniątkowa, Sobieszowa, Karpacza, Szklarskiej Poręby, oraz na stronę Czeską.

W tamtych czasach przełomu XIX i XX wieku każdej zimy zarówno amatorów zjazdów na saniach rogatych, jak i saneczkach szacowano na kilka tysięcy. Była to rozrywka coraz bardziej popularna wśród turystów, nie uprawniana nigdzie więcej.

Po drugiej wojnie światowej zaprzestano zjazdów. Brak zainteresowania zjazdami był skutkiem zamieszania powojennego i wszechobecnych migracji ludności. W końcowym efekcie praktycznie całkowita wymiana ludności w śląskiej części Karkonoszy odcięła mieszkającą tu teraz ludność od korzeni i górskiej tradycji.

Upłynęło pięćdziesiąt lat. Wszystko się zmieniło. Mieszkańcy tzw. ziem odzyskanych zaczęli odkrywać tożsamość swoich miast i wsi. To co odkryto powoli zaczęto oswajać i przyjmować jako wspólną tradycję przedwojennych i obecnych mieszkańców. Bogata historia zjazdów na saniach rogatych z Przełęczy Okraj do Kowar stała się powszechnie znana na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Nadzieja na rozwój i popularyzację tego zaniechanego przez długi czas sposobu rekreacji przyświecała współczesnym organizatorom „zimowego szaleństwa". Celem bezpośrednim był wzrost atrakcyjności oferty turystycznej obszaru pogranicza w oparciu o tradycję regionu.

Kilka lat temu zaczęto organizować, corocznie w marcu imprezę pt. „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Turyści odwiedzający w sezonie zimowym Karkonosze mają możliwość czynnego uczestnictwa w zjazdach wyczynowych oraz rekreacyjnych wzbogacając swój program pobytu o oryginalną atrakcję, wpisaną we wspólną tradycję polskich i czeskich Karkonoszy.

Dokładną historię i dodatkowe informacje na temat Zjazdu znajdą państwo na stronie www.sanierogate.kowary.pl

 

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Kowarach

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama