P³ock (województwo mazowieckie, powiat P³ock (m.n.p.p.))

Ciekawe miejsca

Zapraszamy do odwiedzenia P³ocka, miasta niezwykle piêknego i go¶cinnego. Na turystów czeka tu wiele atrakcji kulturalnych i turystycznych, gdzie historia splata siê z tera¼niejszo¶ci±, tworz±c niepowtarzalny klimat.

P³ock najstarsze miasto Mazowsza, o wielowiekowych tradycjach, cennych zabytkach i malowniczym po³o¿eniu na wysokiej skarpie, sk±d rozpo¶ciera siê wspania³y widok na pradolinê Wis³y. Pocz±tki miasta siêgaj± IX wieku, a w XII wieku za panowania W³adys³awa Hermana i jego syna Boles³awa Krzywoustego, P³ock pe³ni³ funkcjê stolicy pañstwa. Potwierdzeniem tysi±cletniej historii P³ocka s± liczne zabytki architektoniczne, zachowane po dzieñ dzisiejszy w najstarszej czê¶ci miasta - Wzgórzu Tumskim. Do najbardziej okaza³ych nale¿±:

Bazylika Katedralna z XII wieku, wzniesiona z inicjatywy biskupa Aleksandra z Malonne, wielokrotnie przebudowywana, konsekrowana w 1144 r. Wnêtrze katedry kryje w sobie wiele cennych zabytków: o³tarze, kaplice, nagrobki, epitafia i witra¿e. W g³ównym wej¶ciu znajduje siê replika XII-wiecznych Drzwi P³ockich z br±zu. Turystów do katedry p³ockiej przyci±ga niew±tpliwie Kaplica Królewska z sarkofagiem, w którym spoczywaj± doczesne szcz±tki w³adców Polski W³adys³awa Hermana i Boles³awa Krzywoustego, a prochy piêtnastu ksi±¿±t mazowieckich z³o¿one s± w krypcie pod kaplic±.

W s±siedztwie katedry zespó³ budynków opactwa pobenedyktyñskiego i dawnego zamku ksi±¿êcego z XV wieku, wielokrotnie przebudowywanego, do dzi¶ zachowa³y siê dwie baszty: Wie¿a Zegarowa i Wie¿a Szlachecka.

Od XII wieku w P³ocku dzia³a nieprzerwanie najstarsza szko³a ¶rednia w Polsce - obecnie Liceum Ogólnokszta³c±ce im. Stanis³awa Ma³achowskiego, wcze¶niej mie¶ci³o siê tu kolegium jezuickie, Szko³a Podwydzia³owa Komisji Edukacji Narodowej, Gimnazjum Pañstwowe. W podziemiach szko³y mie¶ci siê Muzeum Szkolne z reliktami architektury romañskiej i gotyckiej, a na czternastowiecznej wie¿y budynku umieszczono obserwatorium astronomiczne. Najwiêksz± i najbogatsz± w Polsce, kolekcjê sztuki secesyjnej z prze³omu XIX i XX wieku, mo¿na zobaczyæ w Muzeum Mazowieckim, które powsta³o w 1821 r. Obecn± siedzib± muzeum jest odrestaurowana kamienica secesyjna, która stanowi wspania³± oprawê kolekcji.

Muzeum Diecezjalne powsta³o w 1903 r. i gromadzi obecnie ponad 8 tysiêcy zbiorów: bogata kolekcja pasów kontuszowych, ¶redniowieczne madonny i Piety, tkaniny, numizmatyka, obrazy, rêkopisy. Do najcenniejszych nale¿± herma ¶w. Zygmunta z 1370 r., XII-wieczny kielich Konrada Mazowieckiego.


Najstarsze w Polsce Towarzystwo Naukowe P³ockie, za³o¿one w 1820 roku zajmuje siê badaniami naukowymi zwi±zanymi z miastem i Mazowszem. Siedzib± TNP jest dawna kanonia z XVIII wieku.

Dawny Pa³ac Biskupów P³ockich wzniesiony ok. 1600 roku, przebudowany w 1880 roku, obecnie jest siedzib± S±du Okrêgowego i Rejonowego.

Biblioteka im. Zieliñskich w³asno¶æ Towarzystwa Naukowego P³ockiego, mie¶ci siê w „Domu pod Opatrzno¶ci±", który zosta³ wzniesiony w latach 1828-1832.W Dziale Zbiorów Specjalnych znajduje siê wiele cennych inkunabu³ów, starodruków, grafik i map m.in. pierwsze wydanie Miko³aja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich" z 1543 roku, Statut Jana £askiego z 1506 roku, grafiki Francisca de Goyi „Kaprysy", dzie³o Dantego Alighieri z 1487 roku „Boska komedia".

Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia - miejsce pobytu siostry Faustyny Kowalskiej w latach 1905-1938, gdzie mia³a pierwsze objawienia obrazu Jezusa Mi³osiernego. W budynku znajduje siê muzeum pami±tek po ¶w. Siostrze Faustynie.

Centraln± czê¶æ P³ockiej Starówki stanowi ratusz, który zosta³ wzniesiony w latach 1824-1827, miejsce ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego. Obecnie ratusz jest siedzib± w³adz miejskich. Stary Rynek z trzech stron otoczony jest kamieniczkami, z których najstarsz± zachowan± do dzi¶ jest barokowa kamieniczka z XVII wieku oraz druga z prze³omu XVII i XVIII wieku. Ozdob± rynku jest pod¶wietlana fontanna- Afrodyta. Codziennie o godz. 12.00 w po³udnie, na wie¿y ratusza grany jest hejna³ P³ocki na ¿ywo, przez trêbacza. Jednocze¶nie prezentowany jest pokaz pasowania Boles³awa Krzywoustego na rycerza przez jego ojca, ówczesnego w³adcê Polski W³adys³awa Hermana.

Gotycki Ko¶ció³ farny pw. ¶w. Bart³omieja z 1356 roku, wielokrotnie przebudowywany. We wnêtrzu wczesnobarokowy o³tarz g³ówny z oko³o 1640 roku. Obok ko¶cio³a drewniana dzwonnica z koñca XIX wieku i figura patronki wodniaków ¶w. Barbary.

Ko¶ció³ Starokatolicki Mariawitów wzniesiony w latach 1911 -1913 w stylu neogotyckim jest g³ówn± siedzib± Ko¶cio³a Mariawitów w Polsce. We wnêtrzu zachowa³o siê neogotyckie wyposa¿enie: o³tarz g³ówny z baldachimem oraz stalle zakonne.

Ko¶ció³ pw. ¦w. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1758 - 1771 w stylu pó¼nogotyckim, we wnêtrzu zachowa³o siê pierwotne wyposa¿enie z bogat± kolekcj± snycersk±.

Warty obejrzenia jest tak¿e fragment kazimierzowskiego muru obronnego z XV wieku.

Godne polecenia s± tak¿e:

  • Odwach d. wartownia
  • Dom „Pod Tr±bami"
  • Wy¿sze Seminarium Duchowne
  • Dawna synagoga
  • Dawna Kamera Pruska
  • Ko¶ció³ pw. ¶w. Dominika
  • Spichlerze z XIX wieku
  • Rogatki Dobrzyñskie
  • Dom Broniewskiego
  • Baszta obronna
 
¬ród³o: Centrum Informacji Turystycznej w P³ocku

 

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama