¦widnica (województwo dolno¶l±skie, powiat ¶widnicki)

Symbole miasta

Herb

Czteropolowy herb ¦widnicy zosta³ ustalony przez Radê Miejsk± w dniu 28 stycznia 1999 r. (uchwa³a Rady Miejskiej nr V/37/99). Nawi±zuje do tradycyjnego historycznego herbu miasta sprzed 1966 r. (przez 33 lata, od 1966 do 1999 r. obowi±zywa³ jednopolowy herb ¦widnicy przedstawiaj±cy czerwonego gryfa skrzydlatego). Na tarczy czwórdzielnej w krzy¿, w czarnych polach - pierwszym i czwartym - znajduje siê z³ota korona, w drugim polu srebrnym czerwony gryf, a w trzecim srebrnym polu czarny dzik.

Gryf jest symbolem dzielno¶ci rycerskiej, dzik - odwagi, a korona - w³adzy suwerena, symbolem zwyciêstwa i odwagi. Zgodnie z przyjêtymi powszechnie zasadami heraldyki w³a¶ciwym herbem miasta mo¿e byæ tylko ten herb, który by³ u¿ywany najd³u¿ej. W przypadku miasta ¦widnicy jest nim herb czteropolowy, nawi±zuj±cy do starego herbu ksiêstwa ¶widnickiego, nadany miastu w 1452 r. przez króla czeskiego W³adys³awa Pogrobowca.

Dokument herbowy, okre¶laj±c postaæ i barwy nowego herbu miasta, stawia³ do wyboru dwojak± strukturê heraldyczn±: albo dwie obok siebie wystêpuj±ce tarcze herbowe z dawnymi motywami: gryfem na jednej i dzikiem na drugiej, nakryte wspóln± koron±, albo jedn± tylko w krzy¿ prosty dzielon± na cztery pola tarczê z wyobra¿eniami: korony w polach I i IV, gryfa w polu II oraz dzika w polu III. Obydwie postacie herbu odtworzone zosta³y graficznie na pergaminie listu herbowego w barwnych wzorach.

W 1452 r. rada miejska poleci³a sporz±dziæ pieczêæ z nowym herbem, stosuj±c pierwszy z dwóch podanych w dokumencie uk³adów god³a, to jest: dwie nachylone ku sobie tarcze z postaciami dzika wspiêtego po stronie prawej oraz gryfa w podobnej pozycji po lewej zawieszone na ogniwach ³añcucha sp³ywaj±cego spod piêciolistnej, wieñcz±cej obydwie tarcze korony. Wyryte w polu pieczêci cyfry: 1452, okre¶la³y czas jej powstania, upamiêtniaj±c jednocze¶nie datê nadania miastu przywileju herbowego.

Rok 1501 jest rokiem otwieraj±cym now± fazê w rozwoju herbu miasta ¦widnicy. Sporz±dzono wówczas pieczêæ, która odtwarza herb miasta w nowej strukturze obrazowej, zgodnej z zaleceniami dyplomu herbowego, to jest: tarcza w krzy¿ prosty dzielona na cztery pola z wyobra¿eniami dawnych motywów: gryfa w polu II, dzika w polu III oraz królewskiej korony w dwóch pozosta³ych polach - by³a to pe³na postaæ herbu ¦widnicy, symbolizuj±c wysuniêtym na pierwsze miejsce nowym motywem z roku 1452 - koron±, powtórzon± w dwóch polach tarczy - zwierzchni± w³adzê królewsk± nad miastem, a uk³adem ca³o¶ci i jej struktur± heraldyczn±, przypominaj±c herb ksiêstwa ¶widnickiego, zarazem god³o starostwa krajowego.

Herb czteropolowy obowi±zywa³ do 1966 r. Uchwa³± Nr IX/38/66 Miejskiej Rady Narodowej w ¦widnicy z dnia 19 kwietnia 1966 r. w sprawie zatwierdzenia zmiany herbu miasta ¦widnicy wprowadzono herb miasta ¦widnicy przedstawiaj±cy czerwonego gryfa skrzydlatego, wspiêtego w prawo, w polu srebrnym (bia³ym), który u¿ywany by³ do roku 1999.

Projekt obecnie obowi±zuj±cego herbu miasta zosta³ opracowany przez Centrum Heraldyki w Warszawie.

* informacja stworzona na podstawie historycznej dokumentacji herbu miasta ¦widnicy prof. dr M. Haisinga - zamieszczonej w organie Wroc³awskiego Towarzystwa Mi³o¶ników Historii "Sobótka" - Rocznik III, Wroc³aw 1948 r.

 

Logo miasta

Oprócz herbu ¦widnica ma logo, przygotowane na potrzeby kreowania wizerunku miasta. Ma ono oddawaæ charakter promowanego miejsca i budziæ wyraziste, pozytywne skojarzenia.

Tak te¿ jest w przypadku ¦widnicy. Logo zawiera panoramê zabudowy miasta wraz z dominuj±c± nad ni± wie¿±. Przywo³uje to bezpo¶rednie skojarzenia z miastem o bogatej historii, tradycjê i do¶wiadczenie. Ca³o¶ci nadano uproszczon±, nowoczesn± formê, by nie budziæ skojarzeñ wy³±cznie historycznych. Znak w dolnej czê¶ci przecina czarna linia, symbol szlaku, drogi nawi±zuj±cej do dogodnego komunikacyjnie usytuowania miasta, a tak¿e rozszerzaj±cego wymowê znaku poza ¶cis³e granice ¦widnicy. Daje on wra¿enie miasta otwartego, z du¿ymi mo¿liwo¶ciami.

Has³o – Rynek z tradycjami – nawi±zuje do symboliki i warto¶ci zawartych w logo. Jest proste, ale wieloznaczne. Odnosi siê zarówno do bogatej handlowej i kupieckiej historii miasta, a tak¿e do zabytkowej zabudowy starówki.

 

Hejna³

Uchwa³ê o ustanowieniu hejna³u Rada Miejska w ¦widnicy przyjê³a 29 czerwca 2000 r. (uchwa³a nr XIX/238/00). Hejna³, w wersji na tr±bkê, którego kompozytorem jest ¶widniczanin Marek Banaszczyk, rozbrzmiewa na Rynku cztery razy dziennie - o godz.: 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Kompozycja nawi±zuje do piastowskich tradycji muzycznych, a jego charakter odpowiada historii miasta.

 

 

¬ród³o: www.um.swidnica.pl

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama