Szklarska Poręba (województwo dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Trasy i szlaki turystyczne - piesze i rowerowe

Ponad 100 km szlaków pieszych w okolicach Szklarskiej Poręby to spora zachęta dla piechurów. Przed wyruszeniem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się w górach oraz zaopatrzyć się w odpowiednie mapy i przewodniki.

Grupy zorganizowane nie powinny wybierać się w góry bez fachowej opieki przewodnika sudeckiego. Więcej informacji oraz namiary teleadresowe na przewodników można znaleźć na www.przewodnik-sudecki.pl

 

Miejscowe biura turystyczne mają w swojej ofercie wycieczki zorganizowane min. do Pragi, Skalnego Miasta, Drezna, Czeskiego Raju, Zamku Frydlant, Liberca i innych.

 

Idąc w góry pamiętaj:

 1. Przed wyjściem w góry zasięgnij informacji o terenie w który się udajesz, zapoznaj się z mapą
 2. W miejscu swojego zamieszkania lub ostatniego pobytu zostaw wiadomość gdzie idziesz, którędy i kiedy masz zamiar wrócić
 3. Dobierz sobie odpowiedniego towarzysza - w żadnym wypadku nie udawaj się w góry samotnie
 4. W góry wychodź wcześnie rano, abyś zdążył do celu przed zmrokiem, ubierz się odpowiednio do pory roku i weź ze sobą nieprzemakalne okrycie i zapasową odzież
 5. Nie schodź nigdy ze znakowanego szlaku turystycznego, pod żadnym pozorem nie skracaj sobie w ten sposób drogi. Nie niszcz oznakowań na szlaku. Gdy zbłądziłeś, cofnij się drogą, którą dotychczas podążałeś.
 6. Organizując wycieczkę z biurem podróży lub szkolną, zadbaj aby prowadził ją kwalifikowany przewodnik górski, on gwarantuje Wasze bezpieczeństwo. Idąc na wycieczkę rodzinną dbaj o swoje dzieci aby się nie pogubiły.
 7. Skompletuj małą apteczkę, która nie zabierze ci dużo miejsca w plecaku, a zawsze będzie pod ręką.
 8. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa korzystaj z informacji, które możesz zawsze uzyskać w stacji centralnej GOPR - przyjdź lub zadzwoń

Dbaj o przyrodę - to nasze wspólne dobro. Nie zakłócaj ciszy górskiej krzykiem, możesz spowodować fałszywy alarm.

 

KRÓTKIE SPACERY PO SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Szklarska Poręba stanowi bazę wyjść w Karkonosze i Góry Izerskie. Jednakże komu zdrowie, bądź pogoda nie pozwolą na dłuższą górską wycieczkę, ten znajdzie coś dla siebie na łagodnych i nie męczących szlakach znajdujących się u podnóża Szrenicy.

Szczególnego uroku dodają tym spacerom nieoczekiwane krajobrazy górskie, zmieniające się w zależności od pory roku, dnia czy oświetlenia.

 

Trasa 1 - do Wodospadu Kamieńczyka przez Marysin.

Początkowo znaki czerwone, potem czarne.
Czas przejścia około 2 godzin (bez odpoczynków). Różnica wysokości 202 m.
Na trasie ciekawe formy skalne (Krzywe Baszty, Krucze Skały) oraz największy wodospad Sudetów - Wodospad Kamieńczyka oraz dzielnica Marysin z dolną stacją Kolei Linowej „Szrenica".

 

Trasa 2 - na Zakręt Śmierci przez Białe Skały i Hutniczą Górkę (744 m. n. p. m.).

Znaki czerwone, następnie czarne.
Czas przejścia w obie strony około 2,5 godziny. Różnica wysokości 125 m.
Trasa wybitnie panoramiczna z pięknymi widokami na Karkonosze i Góry Izerskie, wiodąca Drogą Sudecką aż do słynnego Zakrętu Śmierci, będącego wspaniałym punktem widokowym.

 

Trasa 3 - do Wodospadu Szklarki przełomem rzeki Kamiennej, powrót przez Osiedle Szklarka.

Znaki zielone i czarne.
Czas przejścia około 3 godziny. Różnica wysokości 122 m.
Zwiedzamy przełom rzeki Kamiennej i potoku Szklarka idąc wśród oryginalnych wież skalnych - Głazowisko, Dziobata i Piekielnik oraz Czerwoną Jamę i Czarną Topiel. Zobaczymy malowniczy wodospad, a przy nim gościnne schronisko „Kochanówka". W powrotnej drodze obejrzymy miejsce, gdzie żył i pisał wybitny polski fraszkopisarz Jan Sztaudynger.

 

Trasa 4 - spacer po Średniej i Dolnej Szklarskiej Porębie.

Trasa przeważnie nie oznakowana.
Czas przejścia około 3,5 godz. Różnica wysokości 130 m.
Trasa o wybitnych walorach poznawczych i widokowych. W czasie wędrówki zobaczymy trzy ciekawe kościoły w Górnej i Dolnej Szklarskiej Porębie, odwiedzimy dom pisarzy - braci Gerharta i Carla Hauptmannów (obecnie siedziba Muzeum Karkonoskiego), a także Dom Vlastimila Hofmana, wybitnego malarza okresu Młodej Polski, który mieszkał w Szklarskiej Porębie przez ostatnie 23 lata swojego życia. Szklarska poręba Dolna to najstarsza część miasta.

 

Trasa 5 - wycieczka w Góry Izerskie przez Białą Dolinę - Izerskie Garby - Rozdroże pod Cichą Równią do Jakuszyc.

Szlak niebieski i zielony.
Czas przejścia około 4 godzin. Różnica wysokości 435m.
Wycieczka zapoznaje z najpiękniejszymi zakątkami Gór Izerskich ukazując ich barwną przeszłość związana z niezwykłą przyrodą jak i żywą działalnością szklarzy i poszukiwaczy szlachetnych kamieni.


Szklarska Poręba - rowerowa kraina

Nikogo, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, nie trzeba przekonywać o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, niejednokrotnie podnosi poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji. Zatrzymując się w Szklarskiej Porębie na dłużej nie zaznasz nudy. Szeroki wybór propozycji stwarza możliwość zwiedzania okolic każdego dnia inną trasą.

Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek szosowych w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.
Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa" ER-2 biegnący przez całe Sudety - z Zittau do Mieroszowa.

 

Więcej o trasach: www.rowerowakraina.com i www.bike.superhost.pl

 

Nawet najbardziej wybrednych rowerzystów zadowoli:

 • 19 tras rowerowych
 • Łączna długość tras: 450 km
 • Trasy o długości od 8 do 50 km
 • Kontakt z naturą

 

U NAS ZNAJDZIESZ:

§ W Górach Izerskich trasy łatwe, małe przewyższenia, wspaniałe panoramy, wielkie przestrzenie

§ W Karkonoszach - trasy wymagające dla zaawansowanych, a przy tym zapierające dech w piersiach krajobrazy

§ Kontakt z naturą - 80% tras przebiega drogami leśnymi, szutrowymi i kamienistymi lub górskimi ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego

§ Możliwość całodziennych wypraw rowerowych na trasie, których czekają gościnne schroniska z górskim jadłem

§ „Kwatera dla rowera" - czyli noclegi w obiektach z zamykanym rowerowym parkingiem

§ Wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi

§ Największy w Europie Środkowej Festiwal Rowerowy BIKE ACTION - marathon, downhill cup, dirt jump, trial show www.bikeaction.pl

 

Na miejscu warto zaopatrzyć się w fachowe wydawnictwa - mapy i przewodniki

 

Wymagania sprzętowe i zasady korzystania z tras rowerowych.

Większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi oraz górskimi ścieżkami więc ich pokonywanie wymaga roweru górskiego, którego największym atutem musi być sprawność techniczna (układ napędowy i hamulce!) oraz sprawdzone parametry. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.

 

Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych :


1. Poruszanie się po trasach oznakowanych
2. Przestrzeganie zakazów ruchu
3. Bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - własnego i innych użytkowników
4. Ustępowanie pierwszeństwa turystom pieszym
5. Przestrzeganie zasad poszanowania przyrody
6. Obiektywna ocena własnych możliwości - sprzętowych i kondycyjnych
7. Odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant)

 

Wypożyczalnie rowerów

 

PIAST, Polana Jakuszycka tel. 0602 803 761

SEBASTIAN GŁODEK - nosidełka dla dzieci ul. Wzgórze Paderewskiego 5 ul. Turystyczna 19, tel. 075 717 20 74 lub 504 566 055

Ceny: od 25 zł/ dzień

 

Opis tras rowerowych

Trasa nr 1 Mała Szklarska Pętla

Trasa o długości 13 km, rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi dulicami obok stadionu, do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Po drodze zwiedzamy Muzeum w Szklarskiej Porębie, następnie w Szklarskiej Porębie Dolnej dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, powrót ulicą Górną, na Białą Dolinę i do centrum miasta.

 

Trasa nr 2 Trasa Kogeneracji

Trasa o długości 50 km, prowadzi po Polskich Izerach i Czeskich Karkonoszach

Jest to trasa trudna, miejscami występują ostre podjazdy i trudna szutrowa nawierzchnia. Jest bardzo ciekawa, ponieważ łączy się z czeską trasą rowerową nr 2, dlatego warto zabrać ze sobą paszport. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova - centrum miasta i wodospad Mumlavy warto poświęcić chwilę, żeby obejrzeć słynną mamucią skocznię narciarską . Początek trasy w centrum Szklarskiej Poręby, stąd kierujemy się do Ośrodka Wczasowego „Południowy Stok", gdzie znajduje się Źródełko Zdrowia i Miłości, warto zatrzymać się tam na chwilę i skorzystać z cudownych właściwości źródełka. Warto także obejrzeć panoramę Karkonoszy przez lunetę turystyczną. Następnie kierujemy się w stronę gór Izerskich - przez Kopalnię Stanisław - do szosy w kierunku Jakuszyc. Przekraczamy granicę państwa na przejściu drogowym w Jakuszycach , a po zwiedzeniu okolic Harrachova wracamy do Szklarskiej Poręby.

 

Trasa nr 3 Trasa Radiowej Trójki

Trasę można określić jako Dużą Szklarską Pętlę, ponieważ prowadzi wokół miejscowości, umożliwiając zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Jest to jednak trasa trudna, wymaga dobrego sprzętu i sporych umiejętności. Mniej wprawni rowerzyści będą musieli na niektórych odcinkach prowadzić rower. Długość trasy 20 km. Początek na Skwerze Radiowej Trójki, dalej prowadzi kolejno - przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej - tu uwaga! Koniecznie trzeba zajrzeć do Mistrza Walońskiego, który ma wielką moc oczyszczania z wszelkiego paskudztwa. Jego dobre rady przydadzą się w dalszej drodze szczęśliwcom, może uda się znaleźć skarb waloński. Przejeżdżamy obok Wodospadu Szklarki i dalej jedziemy przez Szklarską Porębę Dolną do Zakrętu Śmierci. Z Zakrętu Śmierci kierujemy się na Białą Dolinę, stamtąd do Rozdroża pod Kamieńczykiem do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.

 

Trasa nr 4 Łącznik Trzech Dzielnic

Jest to jedna z łatwiejszych tras - polecamy na rozgrzewkę. Ma 9 km długości i w większości przebiega po terenach Szklarskiej oręby Dolnej. Początek w centrum Szklarskiej Poręby Górnej - przy IT. Do Dolnej Szklarskiej jedziemy obok Kościoła p. w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ostry zjazd w dół ulicą Waryńskiego. Powrót przez ul. Armii Krajowej.

 

Trasa nr 5 Karkonoski ekspress pod Reglami

Trasa dosyć łatwa, o długości 19 km. Bardzo ładna widokowo, początek w centrum miasta, szosą dojazd do parkingu Kamieńczyka, dalej drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy aż do Drogi pod Reglami, stąd ul. Kasprowicza powrót do centrum.

 

Trasa nr 6 Pętla „Trzy Jawory"

Trasa poprowadzona w okolicach Michałowic, dosyć łatwa, o długości 8 km. Początek i koniec na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic, po drodze przejazd obok kamieniołomu granitu, dojazd do węzła szlaków w Michałowicach i powrót przez rozdroże przy Trzech Jaworach. Trasa została pomyślana jako dodatkowa pętla do tras nr 5 i7.

 

Trasa nr 7 Pętla dwóch rzek

Trasa o długości ponad 30 km, dosyć trudna. Początek w centrum Szklarskiej przy IT. Jest poprowadzona przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie, do Górzyńca i przez Piechowice powrót do Szklarskiej Poręby Drogą pod Reglami.

 

Trasa nr 8 U podnóża Wysokiego Grzbietu - Samolot

Trasa o długości 35 km, start przy IT w centrum Szklarskiej Poręby. Trasa poprowadzona ścieżkami leśnymi w górach Izerskich. Z centrum jedziemy drogą przez Kopalnię Stanisław, dojeżdżamy do Orla, stąd na Przełęcz Szklarską, powrót drogą wzdłuż torów do Szklarskiej Poręby. Trasa warta polecenia ze względu na widoki.

 

Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego

Trasa o długości 18, 5 km i prowadzi drogami w Górach Izerskich. Bardzo atrakcyjna widokowo i dosyć łatwa- początek i koniec na Orlu. Wymaga dojazdu do Szklarskiej Poręby - Jakuszyc.

 

Trasa nr 10 Trasa Interferii

Trasa o długości 48 km, początek i koniec przy DW. Górnicza Strzecha ( ul. Wysoka) . Przez Osiedle Huty dojazd do Jakuszyc, dalej bardzo ładną widokowo trasą przez Orle, obok Chatki Górzystów aż do granic Świeradowa Zdroju, powrót do Szklarskiej Poręby „Droga Sudecką".

 

Trasa nr 11 Trasa Gazety Wyborczej

Start i meta przy IT w centrum miasta, prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc, powrót szosą E-65. Trasa bardzo ładna widokowo, dosyć łatwa o długości 14 km.

 

Trasa nr 12 Trasa Artystyczna

Trasa o długości 12 km, oprowadzająca po muzeach, galeriach i innych miejscach związanych z życiem kulturalnym Szklarskiej Poręby. Początek i koniec przy IT w centrum Szklarskiej Poręby, prowadzi do Esplanady, gdzie znajduje się autorska Galeria państwa Beaty i Janusza Koneckich „Kokon", następnie zatrzymujemy się przy cmentarzu, na którym znajduje się grób Wlastimila Hofmana, dalej - Muzeum w Szklarskiej Porębie - oddział Muzeum Okręgowego, w którym znajdują się pamiątki po braciach Gerhardzie i Carlu Hauptmannach, zbiory historycznych wyrobów z huty szkła kryształowego „Julia" oraz bogata kolekcja obrazów Wlastimila Hofmana. Następnie jedziemy w kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej do domu Hofmana, po drodze warto się także zatrzymać przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku. Leśną drogą, przecinając szosę prowadzącą do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy do Wodospadu Szklarki. Kierujemy się w stronę domu Jana Sztaudyngera ( ul. 1 Maja) , dalej do ul. Kilińskiego , gdzie znajduje się dom Zbigniewa Frączkiewicza i jego plenerowa galeria „Kamienny Krąg" z wystawą Ludzi z Żelaza . Małymi uliczkami dojeżdżamy do nieczynnej Huty „Julia". Powrót drogą E-65.

 

Źródło: Referat Promocji Miasta Szklarska Poręba

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama