Bochnia (województwo małopolskie, powiat bocheński)

Warto zobaczyć

  1. Kopalnia Soli w Bochni - założona ok. 1248 r. kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r.) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. W wyniku górniczej eksploatacji kopalni, powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. Zwiedzanie tej solnej krainy trwa ok. 1,5-2 godz. i obejmuje m.in. najstarszy szyb Sutoris z poł. XIII w., komory kieratowe, stajnię Mysiur dla koni pracujących niegdyś w kopalni i malowniczą kaplicę św. Kingi. Oprócz trasy turystyczno-historycznej, kopalnia oferuje też trudniejszą wycieczkę turystyczno-geologiczną, która wiedzie przez najstarsze wyrobiska kopalni. Powietrze w bocheńskiej kopalni zawiera dużą ilość chlorku sodu, co sprawia, że jest ono prawie 10-krotnie czystsze niż powietrze na powierzchni. Ze względu na specyficzny mikroklimat solnych komór, w roku 1995 r. utworzono tu uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych. Oferuje ono m.in. turnusy lecznicze i rehabilitacyjne, wczasy zdrowotne oraz pobyty nocne w 280 podziemnych miejscach noclegowych. W ogromnej komorze sanatoryjnej „Ważyn", znajdującej się na głębokości 250 m, mieści się nie tylko sala noclegowa - można tu również potańczyć w podziemnej dyskotece, skorzystać z barku lub... pograć w piłkę na prawdziwym boisku sportowym. Decyzją prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego bocheńska żupa została uznana za Pomnik Historii. Obecnie trwają starania o wpisanie jej na listę UNESCO.
  2. Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni - mieści się w zabytkowym klasztorze dominikanów (najstarsze fragmenty z XVI w.), gdzie prezentowane są m.in. kolekcja dawnej rzeźby i malarstwa ludowego o tematyce religijnej, kolekcja malarstwa polskiego (płótna Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego) oraz rysunki i grafiki (m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera), a także liczne pamiątki związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II.

  3. Kościół św. Mikołaja w Bochni - gotycka świątynia z XV w., z wyposażeniem z XVII-XIX w. i polichromiami z wieków XVI-XX (m.in. projektu J. Matejki) oraz słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 1997 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy kościele drewniana dzwonnica znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej (odbudowana w latach 1990-93 na miejscu obiektu XVI-wiecznego).

  4. Bochnia, inne atrakcje - zamek salinarny przy ul Regis z XVI w. (przebudowany w XIX w.), cmentarz przy ul Orackiej - jedna z najstarszych nekropolii pozakościelnych (1787 r.) z kwaterami z I i II wojny światowej, cmentarz żydowski przy ul. Krzęczków, średniowieczny układ urbanistyczny centrum miasta.

  5. Kościółki na Szlaku Architektury Drewnianej - w Krzyżanowicach z XVII w. (ok. 5 km od Bochni), Pogwizdowie z XVI w. (ok. 5 km od Bochni), Sobolowie z XVI w. (ok. 10 km od Bochni).

  6. Nowy Wiśnicz (ok. 6 km od Bochni) - zamek Kmitów i Lubomirskich z XIV - XVII w., dawny klasztor Karmelitów, dwór Koryznówka z lat 50-tych XIX w. z muzeum pamiątek po Janie Matejce.

  7. Lipnica Murowana (ok. 18 km od Bochni) - miasteczko z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym, znane z konkursu Palm Wielkanocnych oraz kościółka św. Leonarda z końca XV w., wpisanego na Listę UNESCO.

  8. Puszcza Niepołomicka (na północny wschód od Bochni) - na jej terenie utworzono 6 rezerwatów a w 1936 r. założono hodowlę żubrów.

  9. Centrum Aktywnego Wypoczynku BOREK - nowoczesny kompleks rekreacyjno - wypoczynkowy zlokalizowany w gminie Rzezawa (ok. 5 km od Bochni). Stadnina koni, boiska sportowe, place zabaw dla dzieci, pole do mini-golfa, mini-zoo, strzeżone kąpielisko oraz poligon paintballowy dają możliwość wspaniałego wypoczynku z dala od zabudowań i miejskiego zgiełku.

  10. Stacja narciarska Laskowa-Kamionna - jedna z największych atrakcji rekreacyjno-sportowych w gminie Laskowa (ok. 30 km od Bochni). Położona u stóp Góry Kamionna, stacja dysponuje 4 wyciągami talerzykowymi oraz czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym. Łączna długość tras zjazdowych wynosi blisko 4.000m (najdłuższa ma 2.005m długości).

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama