Frombork (województwo warmińsko-mazurskie, powiat braniewski)

Ciekawe miejsca

 

Frombork, zwany "klejnotem Warmii", był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Znaczna część atrakcji turystycznych Fromborka wynika z jego historii.

Frombork od dawna jest chętnie odwiedzany przez turystów. Na atrakcyjność miejscowości ma wpływ nie tylko położenie nad samym Zalewem Wiślanym, w północno - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego oraz niewątpliwe walory klimatyczne, ale także bardzo bogata historia regionu i związane z nią zabytki. Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą kapituły warmińskiej. Z całą pewnością wart zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego (czynne cały rok), w którego skład wchodzi m. in.:

 

  • średniowieczna, gotycka katedra z jednymi z najsłynniejszych w kraju organami barokowymi; najstarsza budowla fromborskiego wzgórza. Zbudowana w latach 1329 - 1388.
  • dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika), budowla gotycko - barokowa położona w południowo - wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Pałac spłonął w 1945 r., odbudowany w latach 1965 - 1970. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum.
  • wieża dzwonnicza zwana Wieżą Radziejowskiego - najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko - barokowa (XVI - XVII w.). Spłonęła w 1945 r., odbudowana w latach 1972 - 1973. W przyziemiu mieści się planetarium. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta umieszczone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
  • Wieża Kopernika, najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane w XV - XVIII w., spalona w 1945 r., rekonstruowana - prace zakończono w 1965 r. Wieża była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504 - 1543. W wieży znajduje się ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu - wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię Mikołaja Kopernika.
  • kurie zewnętrzne poza murami obronnymi stanowiące niegdyś rezydencje kanoników i baszty obronne.

Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia są:

 

  • były szpital św. Ducha - zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV w. Remontowany w latach 1978 - 1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika - mieści się tam Muzeum Historii Medycyny.
  • wieża wodna z XV w., w 1571 r. zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie. Przy wieży mieści się Firma „Globus" - kasa Żeglugi Gdańskiej, kawiarenka - cukiernia, wypożyczalnia rowerów, sklep pamiątkowy.
  • Obserwatorium Astronomiczne - ok. 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (tzw. Góra Żurawia). Dysponuje instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym.

Nie można też zapomnieć, że Frombork zwany także Grodem Kopernika jest miejscem, w którym ten wielki polski uczony spędził najważniejsze lata swojego życia. To tutaj napisał dzieło „O obrotach ciał niebieskich", w tym mieście też zmarł w 1543 r. i został pochowany w katedrze.

Inną fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku.

 

Jedną z największych atrakcji co roku w sezonie letnim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty organowe wykonywane są przez wirtuozów z kraju i z zagranicy. Fromborskie organy z 1683 r. umieszczane są przez znawców w pierwszej piątce w Polsce.

 

 

 

Plaża miejska oraz basen odkryty zapraszają turystów do korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych. Zimową porą zamarznięte wody zalewu zachęcają do przejażdżek bojerami.

 

Niezapomnianym przeżyciem może okazać się wycieczka statkiem lub wodolotem, oferowane są przejażdżki po zalewie, rejsy do Rosji oraz rejsy relacji Krynica Morska - Frombork.

 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Frombork, zdjęcia: Jolanta Kosicka

 

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama