Szczyrk (województwo śląskie, powiat bielski)

Opis

Szczyrk to małe miasteczko turystyczne położone w Beskidzie Śląskim na wysokości od 460 do 600 m n.p.m. W sezonie zimowym znane jako „narciarskie Eldorado", natomiast latem jako idealne miejsce do wędrówek pieszych i aktywnego wypoczynku. Pierwsze zapiski o Szczyrku, wiosce położonej obszarach górach w obszarach zakonu Cystersów, datuje się już na XV w.

W czasach powojennych Szczyrk stał się bazą wypoczynkową dla Śląska i całej Polski. Powstały skocznie, trasy narciarskie, kolejka krzesełkowa na Skrzyczne oraz wyciągi orczykowe. Ludność miejscowa zmieniła swoje zajęcia, zniknęły małe gospodarstwa rolne, powstały kwatery prywatne, pensjonaty, hotele, restauracje, bary, puby i kawiarnie. Dziś dla wielu turystów Szczyrk to przede wszystkim góry z najlepszymi w Polsce trasami

narciarskimi, dziesiątkami wyciągów, licznymi szlakami turystycznymi, rowerowymi, piękne hotele i pensjonaty oraz ciekawe imprezy organizowane na estradzie Skalite. Szczyrk otoczony jest wieńcem pięknie zalesionych gór, gdzie można znaleźć doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku i rekreacji. Zimą przygotowanych jest blisko 60 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności - od bardzo łatwych po trudne, snowpark, naturalny tor saneczkowy oraz skocznie narciarskie. Sezon letni oferuje turystom 70 km szlaków górskich, trzy szlaki spacerowe (zielony i niebieskie) oraz ponad 60 km tras rowerowych.

Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS dysponuje krytą pływalnią, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

W Szczyrku działa również największy w Polsce kompleks wyciągów i tras narciarskich Gliwickiej Agencji Turystycznej - ośrodek narciarski „Czyrna - Solisko". Skarbem dla narciarzy jest Skrzyczne - najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim (1257 m n.p.m.). Większość nartostrad posiada oświetlenie oraz jest sztucznie naśnieżana.

Doskonale rozwinięta infrastruktura sportowo - turystyczna sprawia, że trenują tu także zawodowi sportowcy, a dzięki stale modernizowanym obiektom sportów zimowych, Szczyrk stał się areną międzynarodowych imprez. Co roku odbywają się dziesiątki imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych. Liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego (zimą - sprzęt narciarski, latem - rowery, skutery itp.) są non stop do dyspozycji gości. Miłośnicy historii i sztuki również znajdą tu coś dla siebie. Szczyrk jest jedną z najpopularniejszych górskich miejscowości w Polsce, co zawdzięcza swoim niezaprzeczalnym walorom. Od lat przyciąga rzesze turystów z całego kraju i zagranicy. Miasto dysponuje bazą noclegową dla około 7 000 osób i liczba ta stale się powiększa. Odwiedzający ten teren turysta może liczyć na szeroki wachlarz proponowanych usług noclegowych. Każdy znajdzie tutaj coś wyjątkowego i odpowiadającego jego wymaganiom (kwatery prywatne, domki, apartamenty, pensjonaty, schroniska, ośrodki i domy wczasowe oraz hotele). Również baza gastronomiczna przedstawia się imponująco. Funkcjonują dziesiątki obiektów jak zajazdy, restauracje, pizzerie, kawiarnie oraz punkty małej gastronomii oferujące swoim gościom kuchnie regionalną, polską, śródziemnomorską, włoską, orientalną oraz wiele innych z różnych stron świata. Ponieważ turystyka jest jedyną gałęzią przemysłu w naszym mieście, czynimy wszelkie starania, aby turysta znalazł tutaj wszystko, czego potrzebuje. Jako władze samorządowe staramy się prowadzić inwestycje oraz inicjować wszelkiego rodzaju działania, które zachęciłyby turystę krajowego i zagranicznego do odwiedzenia tego uroczego zakątka Beskidu Śląskiego.

 

Źródło: Informacja Turystyczna Szczyrk

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama