Giżycko (województwo warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Opis

Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Przyroda ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia każdej wolnej chwili. Centrum krainy stanowi powiat giżycki z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej znanym kompleksem Jez. Mamry i Niegocin. Centrum szlaku wodnego znajduje się w Giżycku, stolicy powiatu, skąd utrzymywane są połączenia statkami pasażerskimi z Węgorzewem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

Wielkie Jeziora Mazurskie to bogactwo zwierząt, ptaków, słowem wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Idealnym uzupełnieniem jezior są tu lasy. Największym kompleksem jest Puszcza Borecka, licząca 250 km2. Na jej terenie istnieją 4 rezerwaty przyrody, a wielką atrakcję stanowi Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, których liczbę określa się obecnie na około 70 sztuk.
Atrakcyjne otoczenie przyrodnicze stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki. Ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do spacerów, wycieczek, uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Amatorów turystyki kajakowej usatysfakcjonują uroki dolin rzecznych. Położone wśród lasów i jezior pola namiotowe to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i osobisty kontakt z naturą.
Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko wiosna i lato. Jesień to wspaniały okres na wędkowanie, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby. Nietrudno znaleźć tu borowika, koźlaka, maślaka, rydze. Dla wielu przecież las jest najpiękniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy mieni się wielorakimi barwami a szelest liści pod butami wprawia w stan fantastycznego odprężenia. Zimą jeziora stają się areną zawodów bojerowych i rajem dla wędkarzy podlodowych. Otaczający, biały krajobraz jest źródłem niezapomnianych doznań estetycznych. Zimowa przyroda ofiaruje nam wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, a także możliwość urządzania niezapomnianych kuligów i ognisk.
Spośród form aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe, wśród których do najciekawsze to pętla wokół Jez. Mamry i Niegocin, trasa po Puszczy Boreckiej, czy też szlak grodzisk staropruskich. Na trasie rowerowych wycieczek często można podziwiać piękne panoramy i krajobrazy, dlatego też warto zabrać ze sobą kamerę czy aparat fotograficzny, aby utrwalić piękno krainy oraz wspaniały świat roślinności i zwierząt.
Żeglarze w powiecie giżyckim znajdą idealne warunki do relaksu i rywalizacji sportowej. Jeziora Kisajno i Niegocin są corocznie miejscem rozgrywania najważniejszych krajowych zawodów żeglarskich rangi mistrzowskiej: Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, Pucharu Prezesa Rady Ministrów, Finału Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Powiat giżycki to nie tylko rozległe jeziora, lasy, piękne krajobrazy, to także interesująca i słabo znana historia oraz bogate dziedzictwo pogranicza. Ponad 600-letnie funkcjonowanie na styku kultury niemieckiej, polskiej i litewskiej, protestantyzmu i katolicyzmu; wielość nacji i grup etnicznych na trwałe odcisnęło się na wizerunku powiatu. Widomym świadectwem przeszłości są zabytki kultury materialnej i duchowej. Zamierzchłe dzieje ukazują współczesnym cmentarzyska i grodziska Prusów m.in.: "Góra Strażnicza" w Orle, "Święta Góra" w Staświnach, "Góra Zamkowa" w Jeziorku, a także miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu w pobliżu Giżycka, upamiętnione wzniesionym w 1910 roku żeliwnym krzyżem. Pozostałością panowania krzyżackiego są zamki w Rynie i Giżycku, z których zamek ryński, z uwagi na swe walory architektoniczne, zasługuje na szczególne zainteresowanie.
Charakterystycznym elementem mazurskiej architektury są małe wiejskie kościoły. Najstarszym z nich jest kościół w Miłkach z końca XV w., z ołtarzem i emporą organową z końca XVII w. Równie wartościowymi są: wybudowany ok. 1580 roku kościół w Rydzewie, wykonany z kamienia tłuczonego i cegły oraz neoklasycystyczny kościół ewangelicki w Giżycku wybudowany w 1827 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Od ponad 20 lat, latem, jest on miejscem odbywania się Koncertów Organowych i Kameralnych. Na uwagę zasługują także tradycyjne kamienice miejskie z przełomu wieków w Giżycku. Charakterystyczny układ przestrzenny mazurskiego miasteczka zachował się w Rynie i Wydminach. Niewątpliwą atrakcję stanowią dworki w Zielonym Gaju, Jagodnym Małym, Żywych i Brożówce.
Funkcjonowanie na pograniczu pozostawiło spuściznę w postaci licznych obiektów militarnych. Atrakcją na skalę europejską jest Twierdza "Boyen" w Giżycku, stanowiska obronne Pozycji Polowej Wielkich Jezior powstałe w 1914 r. i rozwinięte w końcu lat 30-tych w Giżycki Rejon Umocniony. Dodatkowo na uwagę zasługują zabytki kultury technicznej takie jak: most obrotowy w Giżycku - jeden z dwóch w Europie nadal czynnych mostów drewnianych, młyny wodne w Rynie, Paprotkach, Konopkach oraz wiatraki holenderskie w Rynie i Sterławkach Małych.
Interesującym uzupełnieniem walorów turystycznych jest oferta kulturalna. Zwłaszcza latem gwarantuje dużą liczbę zróżnicowanych imprez, które urozmaicą pobyt na Mazurach. Połączeniem aktywności i familijnej zabawy są majowe Ogólnopolskie Biegi Rodzinne wokół Twierdzy Boyen w Giżycku. Kontynuację stanowią cykliczne Festyny organizowane przez lokalne ośrodki kultury z "Rydzewską Majówką" na czele. Widomym śladem bogactwa kulturowego są liczne imprezy folklorystyczne, kruklaneckie Spotkania z Folklorem, jedyna w swoim rodzaju "Nicz na Iwana Kupała", czy też giżycki "Jarmark Św. Brunona". Imprezy i spektakle plenerowe przygotowuje Teatr IOTA w Radziach k/Wydmin.

Tym, co wyróżnia Mazury latem są rozchodzące się po lustrach jezior nuty niemal wszystkich gatunków muzyki. W kolejne wakacyjne weekendy w Amfiteatrze Twierdzy Boyen bawimy się na koncertach znanych zespołów muzycznych, krajowych i zagranicznych oraz festiwalach ogólnopolskich, takich jak największa impreza żeglarska w Polsce pn. "Szanty w Giżycku".

Źródło: www.gizycko.turystyka.pl

 

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama