Kowary (województwo dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Ciekawe miejsca

Atrakcje turystyczne.

W Kowarach na turystów czeka wiele propozycji aktywnego wypoczynku. Kilometry szlaków turystycznych prowadza przez punkty widokowe m.in. Na Śnieżkę oraz na Przełęcz Okraj - najwyżej w Polsce położony punkt graniczny z Czechami. Część tras spacerowych jest przystosowana dla osób poruszających sie na wózkach inwalidzkich, Latem leśne ścieżki i polne drogi wykorzystująca rowerzyści i wielbiciele turystyki konnej, zima spotyka sie na nich przede wszystkim narciarzy. Łagodne szczyty Rudnika i Góry Wołowej przyciągają amatorów paralotniarstwa.

Proponujemy kilka ciekawych tras spacerowych i rowerowych.

Otoczenie gór powoduje, że prawie z każdego miejsca w Kowarach rozciąga sie, zapierający dech w piersiach, widok.

 

Sztolnie Kowary

To interesująca i bezpieczna trasa turystyczna. Jest ona odbierana przez turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza, a także rudy uranowej.

Jest to jedna z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisłą tajemnicą. A i później dzieje tych sztolni nie były do końca jawne. Wybudowanie dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice w sztolni komory inhalacyjnej pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów.

Przygotowana i oddana (29.04.2000r.) do zwiedzania trasa liczy około 1200 m chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów oraz eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu. Przyjrzeć się też można pracy górników, Prześledzić rytm pozyskiwania i transportu urobku, a także doświadczyć emocji towarzyszących temu miejscu. W zakamarkach i zaułkach czekają na odsłonięcie tajemnice, echa dawno przebrzmiałych głosów odbijają się od sklepień grot, czasem przyczłapią się Uranos i Pluton - dobre duchy sztolni - by zniknąć w niezbadanych jeszcze do końca chodnikach. Panowie, a także Panie mogą przetestować "Potencjałkę" - wodę, którą jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił mitologiczny Priap.

Przy Sztolni znajduje się pub - kawiarenka. W sklepiku można zakupić minerały kolekcjonerskie i wyroby z kamieni sudeckich, pamiątki, wydawnictwa turystyczne.

 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

W Kowarach na terenie Fabryki Dywanów powstał "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska".Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie atrakcji turystycznej jak również Centrum Informacyjnego Euroregionu Nysa. Odwiedzający ten Park maja możliwość zapoznania się z obiektami architektonicznymi takimi jak Pałace, Klasztory, Kościoły, Starówki miast dolnośląskich itp. odwzorowanymi dokladnie w skali 1 :25. Modele te są wykonane najnowszymi metodami technicznymi z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych co umożliwia eksponowanie modeli w naturalnym otoczeniu. Zieleń, piękno otaczającej przyrody jak również bardzo filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjnia i tak już piękne zabytki naszego regionu.

W chwili obecnej gotowe są następujące miniatury zabytków:

 

1. Pałac i letnia rezydencja Królów Pruskich w Mysłakowicach

2. Kościół Królów Pruskich w Mysłakowicach

3. Świątynia "Wang"

4. Pałac Myśliwski w Bożkowie

5. Dom Gerharda Hauptmanna

6. Starówka Jeleniej Góry

7. Kościół Św. Maternusa z Lubomierza

8. Ratusz i kamieniczki Lubomierza

9. Pałac w Łomnicy

10. "Dom Wdowy" w Łomnicy

11. Schronisko "Szwajcarka"

12. Obserwatorium na Śnieżce

13. Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

14. Pałac "Boberstein"

15. Pałac w Karpnikach

16. Dębowy Pałacyk w Karpnikach

17. Pałac w Dąbrowicy

18. Pałac w Wojanowie

19. Ratusz w Kowarach

20. Opactwo Cysterskie w Krzeszowie

21. Cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Sokołowsku

22. Zamek Książ

23. Dolnośląska chata przyslupowa - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

24. Dwunastu Apostolow z Chełmska Śląskiego

W przygotowaniu:

1. Zamek Czocha

2. Palac w Mosznej

 

Mottem Parku Miniatur jest " Uśmiechnij się, bo dla Ciebie zbudowaliśmy Twoją krainę fantazji"

 

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Kowarach

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama