Myślenice (województwo małopolskie, powiat myślenicki)

Ciekawe miejsca

Stacja Narciarska na Górze Chełm

 

Od 2006 roku Gmina Myślenice zyskała nowe, atrakcyjne miejsce wypoczynku dla turystów chcących aktywnie i mile spędzić wolny czas. Już nie tylko latem, ale także zimą można w Myślenicach wypoczywać na wiele różnych ciekawych sposobów. Dzięki uruchomieniu nowoczesnej stacji narciarskiej na Górze Chełm Myślenice zyskały miano położonego najbliżej Krakowa centrum sportów zimowych.

 

Wysokie walory sportowo - rekreacyjne nowopowstałego ośrodka umożliwiają turystom w każdym wieku niezapomniane białe szaleństwo. Sprzyją temu m.in. sztucznie oświetlone stoki, które przedłużają pracę ośrodka, aż do późnych godzin nocnych.

 

Na Stację Narciarską Góra Chełm - Myślenice składają się:

- 1-osobowa kolej linowa (długość 2000 m, przepustowość 600 osób/h)

- 4-osobowa kolejka krzesełkowa (długość 800 m, przepustowość 2400 osób/h)

- wyciągi talerzykowe

- sztucznie oświetlone i naśnieżone trasy narciarskie przystosowane zarówno dla początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych narciarzy

- oświetlona i naśnieżona nartostrada o długości prawie 1500 m łącząca dolny odcinek stoku narciarskiego z parkingiem przy ul. Jodłowej

- szkółka i serwis narciarski

- zaplecze gastronomiczne

- parkingi.

 

W niedalekiej przyszłości Kompleks zostanie poszerzony o kolejne trasy a 1-osobową kolej linową zastąpią gondole. Inwestor ma również plany rozszerzenia oferty rekreacji o teren Zarabia. Planuje się tam utworzenie zespołu rekreacyjnego w skład, którego wejdą między innymi: skate park, boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, ścianka wspinaczkowa, trasy rowerowe i spacerowe, oraz amfiteatr otwarty wraz z forum imprezowym dla imprez kulturalnych i sportowych.

 

- Więcej informacj o stoku: www.zarabiesport.pl

 

Kolej linowa na górę Chełm

 

1-osobowa kolej krzesełkowa na Górę Chełm w Myślenicach (o długości 2006 metrów) jest jedną z najdłuższych tego typu kolei w Polsce.

 

Prowadzi z samego Zarabia aż na szczyt Góry Chełm nad malowniczym terenem Rezerwatu Bluszczu. Możliwość bliskiego obcowania z niczym nie zmąconą przyrodą przez 19 minut przejazdu kolejką jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego.

Ze szczytu Góry Chełm roztacza się przepiękna panorama na Myślenice i okoliczne wniesienia. Znajduje się tutaj karczma regionalna serwująca smaczne polskie potrawy oraz wieża widokowa z której przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Tatry.

Tutaj także mają swój początek popularne trasy rowerowe i downhillowe oraz trasy spacerowe i turystyczne. Nasza kolej jest przystosowana do wywożenia rowerów, posiadamy także poszerzane krzesełka którymi dzieci do lat siedmiu mogą wyjechać razem ze swoimi rodzicami. Serdecznie zapraszamy!

 

Parametry Kolei K1:

 

1-osobowa

Długość: 2006 m

Położenie stacji górnej: 632 m.n.p.m.

Położenie stacji dolnej: 307 m.n.p.m

Różnica wysokości: 325 m

Zdolność przewozowa: 450 osób/h

Czas jazdy: 19 min.

Liczba krzeseł: 255

 

Kolej Linowa Chełm

Adres: ul. Jodłowa 1 F, tel. 0 12 272 05 17

Najdłuższa w Polsce, czynna

- W sezonie letnim od 9.00 do zmroku

- W sezonie zimowym 09.00 - 16.00

- Własny parking na około 300 samochodów

 

Wiosna/lato 2007 r.

Kolej krzesełkowa 1- osobowa

na Górę Chełm

 

Bilet normalny w górę - 8,00 zł

Bilet normalny góra-dół - 12,00 zł

 

Bilet ulgowy w górę - 4,00 zł

Bilet ulgowy góra - dół - 8,00 zł

 

Bilet na krzesło poszerzone (dorosły + dziecko do lat 7) w górę - 8,00 zł

Bilet na krzesło poszerzone góra - dół - 16,00 zł

 

Bilet grupowy - powyżej 30 osób - w górę - 3,50 zł/osoba

Bilet grupowy - powyżej 30 osób - góra - dół - 7,00 zł/osoba

 

Bagaż, rower - 3,50 zł

Bilet downhill - jednorazowy - 6,00 zł

 

Karnet downhill 10 wjazdów (do wykorzystania w dniach: poniedziałek-piątek)

 

40 zł + 15 zł kaucja zwrotna za karnet

Karnet downhill 10 wjazdów (do wykorzystania w dniach: sobota, niedziela, święta)

 

50 zł + 15 zł kaucja zwrotna za karnet

 

Kilkanaście minut obcowania z ciszą lasu i śpiewem ptaków, prowadzi nad Rezerwatem Bluszczu. Szczyt Chełmu to doskonałe miejsce dla tych, którzy szukając spokoju chcą zaszyć się w leśnej ciszy i dla tych, szukających mocnych wrażeń na rowerowej trasie zjazdowej (down - hill ).

 

Kolejka linowa na Górę Chełm służy także miłośnikom rowerów

 

Atrakcją góry jest także wieża widokowa, z której podziwiać możemy panoramę Beskidu Wyspowego, Gorców, a przy sprzyjających warunkach Tatry i Kraków. W pobliżu wieży grill bar. Kto chętny może rozpalić ognisko i upiec kiełbaskę. Szczyt góry to doskonały punkt wypadowy w głąb Beskidu. Polecamy wycieczkę z noclegiem do schroniska Kudłacze (spacerkiem ze szczytu ok. 2,5 h)

 

Wieża widokowa jest doskonałym miejscem do obserwowania przyrody

 

Łowisko pstrągowe

 

Od czerwca 1996 roku na rzece Rabie w Pcimiu, Stróży i Myślenicach zorganizowane jest łowisko pstrągowe dla muszkarzy. We wszystkich dopływach Raby na tym odcinku zostały ustanowione obręby ochronne, w których wychowuje się "na dziko" narybek pstrąga potokowego i obowiązuje tam zakaz łowienia. W 1997 r największy pstrąg potokowy złowiony na muszkę miał 62 cm i ważył 2,40 kg, największy pstrąg tęczowy 67 cm i 2,80 kg. Sprzedaż zezwoleń wędkarskich odbywa się 24 godziny na dobę w wielu punktach sprzedaży wzdłuż rzeki.

 

Łowisko ma 15 km długości, średnia szerokość Raby na tym odcinku wynosi 20 m, średni spadek 0,1 %. Rzeka płynie wzdłuż drogi, posiada silnie zarośnięte, wysokie brzegi i szerokie, płaskie plaże.

 

Wolno łowić od świtu do zmierzchu na dwie sztuczne muszki o pojedynczych haczykach bez zadziorów, lub o zadziorach dociśniętych do łuku haczyka. Wymiary i okresy ochronne są zgodne z aktualną Ustawą Rybacką i o Ochronie Przyrody.

 

            Rzeka Raba jest doskonałym miejscem do połowu ryb

 

Praktykowane są wszystkie metody muchowe: mokra muszka, steamer i dolna nimfa przy podniesionych, górna nimfa i sucha muszka, przy niskich stanach wód.

 

Grube potokowce żerują głównie o świcie i późnym wieczorem, a w sierpniu zdarzają się sztuki, których srebrzyste ubarwienie wskazuje, że latem żerowały w jeziorze Dobczyckim. W środku dnia łowi się głównie tęczaki, czasem nieliczne lipienie. W cieplejszej porze roku klenie i jelce żerują cały dzień, co wypełnić może całodzienną wycieczkę. Świnki i brzany, dawniej częste, teraz prawie wyginęły.

 

Sezon wędkarski trwa cały rok. Na dobre branie można liczyć już w lutym i w marcu. Kwiecień, maj i czerwiec są bardzo dobre, pstrągi biorą w ciągu całego dnia bez względu na stan wody. Lipiec i sierpień to pełny sezon na Rabie i jeśli coś może zniechęcać wędkarzy, to tylko ilość kąpiących się w rzece turystów. Zawsze jednak wczesnym rankiem i późnym wieczorem jest szansa na niezłe brania w nie zatłoczonej scenerii. Okres jesieni i wczesna zima są szczególnie piękne nad krystalicznie czystymi wodami Raby, kiedy można obaczyć właściwie każdą rybę, odpowiedni ją podejść i podać jej właściwą muszkę.

 

Grota Solna

 

GROTA SOLNA jest oryginalną i unikalną metodą zastosowania soli w celach leczniczych i rekreacyjno rehabilitacyjnych. Lecznicze oddziaływanie soli jest znane od setek lat. Sól naturalna, zawiera wszystkie mikroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego. Sól jest symbolem niezniszczalności, nie psuje się i chroni przed zepsuciem.

 

            Grota solna to doskonała forma kuracji zdrowotnej i rekreacji

 

Ściany groty wyłożone są cegłami z soli, z sufitu zwisają solne sople, kryształki soli pokrywają podłogę. Oryginalna budowa GROTY SOLNEJ sprawia, że podgrzana sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasyca je cennymi dla zdrowia mikroelementami, ich stężenie jest kilkakrotnie większe niż nad morzem! Powietrze bogate w jod, specyficzny mikroklimat morski, to właśnie niezastąpione naturalne lekarstwo na wiele schorzeń.

 

Kontakt:

Grota Solna w Myślenicach

Ul. Ujejskiego 7

32 - 400 Myślenice

tel. 603 880 888

 

 

Źródło: Biuro Strategii Rozwoju Regionalnego oraz Promocji Urzędu Miasta i Gminy Myślenice

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama