Opole (województwo opolskie, powiat Opole (m.n.p.p.))

Opis

Opole - stolica województwa

 

Opole jest miastem średniej wielkości położonym na południu Polski w pobliżu granicy z Republiką Czeską i Niemcami. Zajmuje powierzchnię 96 km2 i liczy 128 000 mieszkańców, natomiast z przyległymi powiatami tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez około 250 000 mieszkańców.

Województwo opolskie graniczy z województwem wielkopolskim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim. Całe województwo opolskie zamieszkuje ok. 1 000 000 mieszkańców.

 

Opole posiada dogodne i szybkie połączenia kolejowe, których gęstość dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Również transport rzeczny jest ważną osią komunikacyjną Opola. Stanowi ona połączenie z Kędzierzynem Koźle i Kanałem Gliwickim.

 

Miasto Opole jest rozwiniętym ośrodkiem przemysłu, w którym działalność gospodarczą prowadzi około 19 000 mikroprzedsiębiorstw. W Opolu duży odsetek stanowią osoby czynne zawodowo (47 829 mieszkańców). Miasto posiada również duży potencjał intelektualny i ekonomiczny w postaci młodych ludzi, którzy stanowią prawie 40 procent ogółu ludności Opola.

 

Opole jest ponadto wysoce rozwiniętym ośrodkiem akademickim, w którym co roku kształci się 32 000 studentów na 6 opolskich uczelniach wyższych, które kształcą szeroką kadrę pracowników o wysokich kwalifikacjach w różnych profilach kształcenia. Są to: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska,Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższa Szkoła Bankowa.

 

Z racji tak dobrze rozwiniętej bazy dydaktycznej miasto rozwija się wielokierunkowo, a za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju można uznać inwestycje, które zostały ulokowane w Opolu. Miasto stało się siedzibą inwestorów takich jak np. Zott GmbH, Nutricia Ovita, Remondis International, Ahlers AG, Kludi Armaturen oraz innych, które z powodzeniem działają na lokalnym rynku. Ponadto niedawno utworzona Opolska Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanowi zalążek przyszłego centrum gospodarczego i produkcyjnego miasta.

 

Opole rozwija się nie tylko na polu inwestycyjnym i ekonomicznym, ale jest także ośrodkiem kultury z ciekawą ofertą artystyczną. Odbywa się tu wiele imprez cyklicznych, do których zaliczyć należy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Konfrontacje Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek oraz Dni Opola.

 

Warto również wspomnieć o tym, że Opole jest miastem bardzo przyjaznym dla swoich mieszkańców. Oferuje im wiele obszarów "zielonych" i wypoczynkowych, z których mieszkańcy mogą korzystać w dni powszednie i w weekendy. Mieszkańcy Opola mogą wypoczywać aktywnie na zielonej i malowniczej Wyspie Bolko lub na Wyspie Pasiece. Szczególnie w weekendy Opolski Ogród Zoologiczny stanowi miejsce, w którym wielu mieszkańców Opola może nie tylko podziwiać różne gatunki zwierząt, ale także spacerować i odpoczywać wśród otaczającej zieleni rozległego parku.

 

Źródło: www.opole.pl/miasto/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Ite

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama